Magyar házzal kezdték tegnap az engedély nélkül épített ingatlanok lerombolását a horvátországi Vir szigeten. A munkálatokat több mint 500 rendőr, helikopterek és gyorsnaszádok biztosították. A környezetvédelmi tárca erőgépei elsőként azt a 48 nyaralót távolítják el, amely a 70 méteres védett parti övezetben van. Ezek közül tizennyolcnak magyar a tulajdonosa.
Vass Krisztina, a magyar beruházók képviselője kijelentette, hogy az akciónak súlyos következményei lesznek. Szerinte a magyar polgárok az ingatlanokat a védett parti övezetről szóló horvát kormányrendelet hatálybalépése, azaz 2004 előtt építtették. Most egyértelműen kiderült, hogy Horvátországban jogi bizonytalanság uralkodik, ezért ott nem kifizetődő befektetni – hangoztatta Vass Krisztina.
Igen nagy teret szentelnek a horvát médiumok a rombolásnak. Sajtóinformációk szerint a magyar gazdasági és politikai elit több mint tízmillió eurót (2,64 milliárd forintot) fektetett be a viri nyaralókba.
Az Eszéken bejegyzett, magyar tulajdonú Barakuda Kft. 49 apartmannal rendelkezik a szigeten. Ezek 21 méterre vannak a parttól, s ugyancsak akkor épültek, amikor még nem volt érvényben a kormányrendelet a parti övezet védelméről – írta a Jutarnji List. Tehát valószínűleg a szóban forgó üdülőkre is visszamenőleges hatállyal alkalmaznák az előírást.
Mohai László zágrábi magyar nagykövet az MTI-nek elmondta: a helyszínen volt Dunai Péter konzul, hogy közbe tudjon lépni, ha sérülnek a magyar polgárok érdekei. A nagykövet szavai szerint a jogi helyzet egyértelműnek tűnik: az érintettek már korábban megkapták a bontási határozatokat, és fellebbezéseiket a hatóságok elutasították. Mindezek ellenére a miniszterelnökkel találkozva kérte, hogy a már kész, berendezett ingatlanok esetében még egyszer mérlegeljék a döntést – fűzte hozzá Mohai László.
Ahogy az egyik, a helyszínen lévő érintettől megtudtuk, tegnap a buldózerek elsőként három magyar villát pusztítottak el. A rombolás kezdetekor a tulajdonosok kétségbeesetten próbálták kimenekíteni házaikból az értékeiket – fogalmazott forrásunk.
Miként megírtuk, a tulajdonosok korábban már megkeresték gondjukkal a magyar Külügyminisztériumot, amelynek szóvivője közleményben tudatta: Gémesi Ferenc, a tárca helyettes államtitkára tegnap hivatalába kérette Stanko Nick budapesti horvát nagykövetet, és tájékoztatást kért tőle az ügyről. Nick szerint az intézkedésnek semmilyen magyarellenes éle nincs: a rendelet horvát, bosnyák és szlovén tulajdonosokat is érint.
Vir szigeten körülbelül tízezer ingatlant építettek fel engedély nélkül, s ezek között sok a magyar tulajdonú. A most lebontásra ítélt 48 nyaralón kívül a többit – a horvát környezetvédelmi miniszter és Ivo Sanader miniszterelnök kedd esti televíziós nyilatkozata értelmében – a városrendezési tervek átalakításával, újragondolásával a későbbiekben legalizálják – jelentette a távirati iroda.
Erre látott esélyt az a helyszínen tartózkodó magyar ingatlantulajdonos is, aki a helyi polgármestertől megtudta: az említett terv szerint lehetséges, hogy fennmaradási engedélyt kapnak azok a magyar tulajdonban lévő házak, amelyek 2004 előtt épültek. A kritikus sávban álló villák között található egyetlen amerikai ingatlant az Egyesült Államoknak – diplomáciai közbenjárással – sikerült megmenteni a pusztítástól. Ez alapján a magyar tulajdonosok is joggal remélik, hogy hazájuk diplomáciai úton megvédelmezi javaikat a buldózerektől – jegyezte meg.
Mohai László zágrábi magyar nagykövet a fentiekre reagálva lapunknak elmondta: meggyőződése, hogy a horvát törvényeknek érvényt kell szerezni, és nem kívánhatja, hogy magyar honfitársai kedvező megkülönböztetésben részesüljenek.
(Sashegyi–Sebestyén)

Kiadták a figyelmeztetést, heves zivatarok csapnak le csütörtökön