A Deák tér Fórum egyik alapítója, Varga Gábor szerint a központi park állapota megérett a rendbehozatalra, a kérdés csak az, milyen áron. A történelmi városközpont e fontos zöld területét ugyanis már elkezdték „rendezni” a polgárok megkérdezése nélkül, több öreg fát ki is vágtak, hiába szerveztek tüntetést a megvalósítás ellen. A rekonstrukciót kifogásoló társaság több mint kétezer aláírást maga mögött tudva próbálta demonstrálni, hogy a túl futurisztikus terv a Deák tér patináját, történelmi hangulatát veszélyezteti, egyszóval a tervezett új park stílusa nem illeszkedik környezetéhez, a historizáló stílusban épült környező házsorokhoz. Mégis építési engedélyt kapott a terv, miután összesen közel nyolcszázmillió forintot nyert az önkormányzat a Regionális operatív program és PHARE-pályázat keretében a célra.
A történethez hozzátartozik, az önkormányzat kivonta a parkot a védettség alól, hogy a munkálatokhoz ki lehessen vágni a régi fasorból 31 fát. Biczi László, a projektben illetékes önkormányzati tanácsadó szerint ez elengedhetetlen volt, mert így nem kellett minden balesetveszélyesnek nyilvánított fa kivágására külön engedélyt kérni. Azt ígéri, hogy 189 új fát ültetnek majd, ami persze dicséretes, de évtizedek kellenek ahhoz, hogy azok elérjék elődeik méretét.
Biczi elmondása alapján – pártállásra való tekintet nélkül – mindenki támogatta a közgyűlésben az átrendezést, és az engedélyező hatóság sem talált komoly formai jellegű szabálytalanságot a terv elbírálási folyamatában. A tanácsadó azt nyilatkozta, hogy nem tudnak mit kezdeni a tiltakozók követeléseivel, mert a munkálatok már megkezdődtek. Walter Dezső, Sopron szocialista polgármestere szerint a XXI. században az építészektől nem várhatjuk el, hogy a múlt szellemében alkossanak.
Az önkormányzattól kapott információk szerint az internetkávézó mellett helyet kap a tér alatt egy amfiteátrumszerű „multifunkciós” épület, valamint egy turisztikai információs iroda is. A közel ezer négyzetméteres beépítés állítólag mindössze két százalékot vesz majd el a park összterületéből, de a Deák tér Fórum erre se venne mérget. A civilek attól félnek, hogy az építmények jóval több mint két százalékot tesznek ki. Mint Varga Gábor fogalmazott, az építési törvény csak azokat az épületeket számítja be, amelyek a talajból egy méternél magasabbra emelkednek ki, „így óriási kiskaput” nyit, ami alapján száz százalékban is beépíthető egy tér. A Deák tér Fórum vezetője arra is figyelmeztetett, hogy a kertészeti és városrendezési szaknyelv szerint a zöld terület nem jelent okvetlenül zöld felületet, vagyis növényzettel borított felületet. „A jelenlegi teret szegélyező utak területének egy részét zöld területbe sorolják át, de továbbra is burkolt közlekedési pálya marad, viszont az utak menti, jelenleg füvesített pásztákból parkolóhelyek létesülnek. Tehát valójában a növényzettel borított zöld felület csökken, igaz a zöld terület nő.”
Örsi Károly, az ICOMOS Magyar nemzeti bizottság történeti kertek szakbizottságának elnöke a soproni térről tett nyilatkozatában felhívta a figyelmet arra: a történeti városközpontok megújulásának együtt kell járnia a történeti térszerkezet helyreállításával. Winkler Gábor Ybl Miklós-díjas építész is kifejtette korábban, hogy a Deák tér műemléknek tekintendő az ICOMOS történeti kertek chartája alapján, tehát a helyreállításánál és a továbbfejlesztésénél a műemlékeknél alkalmazott sajátságos tervezési módszereket kell alkalmazni.
A civilek az eddigi kudarcok ellenére sem nyugszanak bele, hogy radikálisan átformálják a hűség városának a haza bölcséről elnevezett terét. A Deák tér Fórum ismét tüntetéssel fog tiltakozni a lakosságot megosztó park rekonstrukciója ellen, és kész az ombudsmanhoz is fordulni.

Nagyon nehéz helyesírási kvíz: Ön ki tudja tölteni hibátlanul?