Magyarországi és amerikai magyar ’56-os szervezetek már régóta lobbiztak a Fehér Háznál, hogy az elnök a kerek évforduló alkalmával ellátogasson Budapestre. Az erőfeszítések csak részben vezettek eredményre, mert Bush a novemberben esedékes törvényhozási választás miatt nem lesz itt az ünnepségeken. Emlékezetes, hogy már március 15-én a washingtoni magyar nagykövet, Simonyi András és Tom Lantos magyar származású amerikai képviselő a Capitoliumban olyan ünnepséget rendezett, amelyről a meghívott tisztviselők, így Bush is azt hihették, 1956-nak állít emléket.
*
Az elnöki látogatás tető alá hozásáért nem csak az 1956-os évfordulót szem előtt tartók lobbiztak. A 2002 óta hatalmon lévő szociálliberális kabinet több kísérletet tett arra, hogy biztosítsa Bush magyarországi látogatását még a 2006-os választások előtt. Az erőfeszítések sikertelennek bizonyultak annak ellenére, hogy 2005-ben George Herbert Walker budapesti amerikai nagykövet, az elnök rokona is többször, nyilvánosan kijelentette: erőteljesen munkálkodik a diplomáciai esemény megvalósításán, vagy legalábbis egy Bush–Walker családi találkozó budapesti megrendezésén, melyen az elnök „kevésbé hivatalos” körülmények között vehetne részt. Információink szerint a külképviselet-vezető számára fontossá vált, hogy az elnöki látogatás még az előtt létrejöjjön, hogy kijelölt utódja, April Foley ősszel átvenné a helyét.
A Fehér Ház közleménye kitér arra is, hogy hazánk „szoros NATO-szövetséges, megosztja tapasztalatait az épülő demokráciákkal, és elkötelezett a terror elleni háború mellett”, így valószínű, hogy Bush nyíltan felveti az amerikai globális politikához való hozzájárulás gyakorlati kérdéseit is Gyurcsány Ferencnél. A miniszterelnök értesüléseink szerint elsősorban arra számíthat, hogy felszólítják a késlekedő afganisztáni miszszió, azaz a magyar tartományi újjáépítő csoport kiküldésének felgyorsítására. Ez azért fontos, mert jövőre az Egyesült Államok átveszi a NATO-tól a nemzetközi stabilizációs erők parancsnokságát, és minden jel szerint – a romló biztonsági helyzet miatt – ennek tevékenységét összevonja a Tartós Szabadság fedőnevű, eddig különálló terrorellenes hadművelettel. Bár Irak kapcsán nincs hír újabb amerikai kérésről, Gyurcsány korábban 77 T–72-es tank átengedésével és az iraki államadósság leírásával jelezte Washingtonnak, hogy mindig kész bizonyos hozzájárulásra.
A nyilvánosságnak szánt üzenetek közt június 22-én várhatóan szó esik a vízummentesség lehetőségeiről is, hangsúlyozva a Bush által tavaly meghirdetett útiterv során elért eredményeket, de nem valószínű érdemi bejelentés az ügyben.

Orbán Viktor: Már megint Bognár Gyuri a király!