Bush elnök Budapestre jön

Két hét múlva rövid hivatalos látogatást tesz Budapesten az amerikai elnök, miután maga mögött tudja európai útjának elsődleges célját, az Egyesült Államok és az EU bécsi csúcstalálkozóját. Hivatalos közlés szerint George W. Bush az 1956-os forradalom és szabadságharc fél évszádos emléke előtt tiszteleg június 22-én Budapesten.

2006. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországi és amerikai magyar ’56-os szervezetek már régóta lobbiztak a Fehér Háznál, hogy az elnök a kerek évforduló alkalmával ellátogasson Budapestre. Az erőfeszítések csak részben vezettek eredményre, mert Bush a novemberben esedékes törvényhozási választás miatt nem lesz itt az ünnepségeken. Emlékezetes, hogy már március 15-én a washingtoni magyar nagykövet, Simonyi András és Tom Lantos magyar származású amerikai képviselő a Capitoliumban olyan ünnepséget rendezett, amelyről a meghívott tisztviselők, így Bush is azt hihették, 1956-nak állít emléket.
*
Az elnöki látogatás tető alá hozásáért nem csak az 1956-os évfordulót szem előtt tartók lobbiztak. A 2002 óta hatalmon lévő szociálliberális kabinet több kísérletet tett arra, hogy biztosítsa Bush magyarországi látogatását még a 2006-os választások előtt. Az erőfeszítések sikertelennek bizonyultak annak ellenére, hogy 2005-ben George Herbert Walker budapesti amerikai nagykövet, az elnök rokona is többször, nyilvánosan kijelentette: erőteljesen munkálkodik a diplomáciai esemény megvalósításán, vagy legalábbis egy Bush–Walker családi találkozó budapesti megrendezésén, melyen az elnök „kevésbé hivatalos” körülmények között vehetne részt. Információink szerint a külképviselet-vezető számára fontossá vált, hogy az elnöki látogatás még az előtt létrejöjjön, hogy kijelölt utódja, April Foley ősszel átvenné a helyét.
A Fehér Ház közleménye kitér arra is, hogy hazánk „szoros NATO-szövetséges, megosztja tapasztalatait az épülő demokráciákkal, és elkötelezett a terror elleni háború mellett”, így valószínű, hogy Bush nyíltan felveti az amerikai globális politikához való hozzájárulás gyakorlati kérdéseit is Gyurcsány Ferencnél. A miniszterelnök értesüléseink szerint elsősorban arra számíthat, hogy felszólítják a késlekedő afganisztáni miszszió, azaz a magyar tartományi újjáépítő csoport kiküldésének felgyorsítására. Ez azért fontos, mert jövőre az Egyesült Államok átveszi a NATO-tól a nemzetközi stabilizációs erők parancsnokságát, és minden jel szerint – a romló biztonsági helyzet miatt – ennek tevékenységét összevonja a Tartós Szabadság fedőnevű, eddig különálló terrorellenes hadművelettel. Bár Irak kapcsán nincs hír újabb amerikai kérésről, Gyurcsány korábban 77 T–72-es tank átengedésével és az iraki államadósság leírásával jelezte Washingtonnak, hogy mindig kész bizonyos hozzájárulásra.
A nyilvánosságnak szánt üzenetek közt június 22-én várhatóan szó esik a vízummentesség lehetőségeiről is, hangsúlyozva a Bush által tavaly meghirdetett útiterv során elért eredményeket, de nem valószínű érdemi bejelentés az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.