Komoly nehézségekkel küszködnek a hazai strandok. Bár az előző napok kánikulája és a héten várható trópusi forróság sokakat a vízpartra csal majd, az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az egyre szélsőségesebb hazai időjárás miatt a szezon lényegében két hónapra szűkült, miközben tíz évvel ezelőtt még elérte a négy hónapos időtartamot. Ez a változás az idényjelleggel működő strandfürdőknek megoldhatatlan problémát jelent, kiugró veszteségeket okoz az üzemeltetőknek. A korábbi évek szolgáltatásfejlesztései – például a szaunák, illetve a wellness-szolgáltatások – csak kismértékben képesek tompítani a kiesett bevételeket. A kormány megszorító intézkedéseit ezért a fürdőkben is a vendégeknek kell megfizetniük. Az energia drágulása mellett további problémát jelent, hogy az áfa kulcsának várható növekedése a strandokat átlagosan tízszázalékos többletköltséggel terheli meg. Emellett a csatorna- és a vízdíj 15 százalékos áfájának emelését várhatóan a látogatók számlájára írják majd.
A strandolók jövőre már szinte biztosan érezhetik a jegyárakban a közüzemi díjak és az áfa emelkedését – jelentette ki lapunknak Szente János, az Eger Termál Kft. igazgatója. A kiadásokat létszámleépítéssel a cég nem tudja csökkenteni. Egerben jelenleg egy felnőttjegy 950 forintba, a gyermekek belépője pedig 850 forintba kerül. Az állandó egri lakosok és a nyugdíjasok további kedvezményekre jogosultak. A tavalyi évet minimális nyereséggel zárta a strand, havi 70-80 ezer látogató mellett. Pécsett már ez év szeptemberétől szembesülniük kell a jegyárak emelkedésével a látogatóknak. Tavaly átlagosan ötszázalékos volt a drágulás, az idén még nem lehet biztos számokról beszélni – közölte érdeklődésünkre Szabó Tamás. A Pécsi Fürdő Kft. ügyvezetője hozzátette: a strand önkormányzati tulajdonban van, emiatt helyi támogatással lehetséges a veszteség mérséklése, ami tavaly nettó 10 millió forint volt.
Ennél jóval nagyobb veszteséget, csaknem 500 millió forintot kellett lenyelnie tavaly a Budapest Gyógyvizei és Hévizei Rt.-nek, bár a cég több olyan lépést is megtett, ami a költségek csökkentését és a bevételek növelését célozta meg. A múlt évben 200 ezer fővel kevesebben látogatták a fővárosi fürdőket, mint 2004-ben. Mogyorósi Ferenc, a részvénytársaság osztályvezetője elmondta: mivel az Országos Egészségügyi Pénztár szigorította az orvosi utalványok felírásának kritériumait, 20 százalékkal, 300 ezer fővel csökkent a beutalt vendégek száma.
Az idei szezonban összességében három fővárosi strandon emelkedtek a belépőárak, átlagosan száz forinttal. Az összeg első látásra nem tűnik jelentősnek, ugyanakkor egy négytagú család pénztárcáját már komolyabban megterheli egy fővárosi strandolás. A Rudas gyógyfürdőben 3800 forint, a Dagály fürdőben és strandon 5600 forint – kabin igénylése esetén 6800 forint –, ami egyetlen alkalommal a kasszánál marad. A Palatinuson a kabinos szolgáltatásért ennél is többet, 8000 forintot kell a családnak kifizetnie, ha pihenésre vágyik.

Nagyon nehéz helyesírási kvíz: Ön ki tudja tölteni hibátlanul?