Elképzelhető, hogy mégsem valódi szociális alapú, hanem csupán bizonyos társadalmi rétegeknek járó gázár-kompenzációs rendszer kialakításán dolgozik a kormány. Bár hivatalosan még semmit sem tudni, információink szerint a gazdasági miniszter asztalán egy olyan javaslat is fekszik, amely azt mondja: a jövedelemtől függő gázártámogatás annyira bonyolult és drága, hogy nem érdemes belefogni, s helyette olyan rendszert kell kialakítani, amely bizonyos csoportoknak – jövedelmüktől függetlenül – automatikussá teszi a kompenzációt, másoknak pedig nem. A javaslat egyértelműen a szocialista párt szavazóbázisát részesítené előnyben, így automatikusan támogatást kapnának a nyugdíjasok és azok, akik egyébként is részesülnek a szociális ellátásban. A körbe talán bevonják a nagycsaládosokat is, de még kérdés, hány gyereknél húzzák meg a határt, a dolgozó, ám egyébként kis jövedelmű fogyasztók azonban nem férnek majd bele a „szociálisan rászorult” kategóriába. Kuncze Gábor, a kisebbik koalíciós párt elnöke azt mondta, körülbelül egymillió háztartás rezsiterheit fogják mérsékelni majd.
A fent vázolt forgatókönyv tudomásunk szerint nem az egyetlen, s nincs kizárva, hogy a kormány végül más megoldás mellett dönt. A gázdrágulással kapcsolatos hírek alapján úgy tűnik, jelen pillanatban még csupán az augusztusi, átlagosan harmincszázalékos áremelés biztos. Az új támogatási rendszer kialakítását Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Magyar Televíziónak adott interjújában januárra ígérte.
Drágul a távfűtés is. Az augusztusi gázáremelés hatására legalább 17,5 százalékkal emelkednek a távfűtési díjak – írja a FigyelőNet. Ez vidéken 410 ezer, a fővárosban pedig 240 ezer háztartást érint. Nem tudni, az áfaemelés hogyan érinti a távhő-szolgáltatásokat, ahogy azt sem, hogy az 5 százalékos áfanövekedés már benne van-e a gázáremelés 30 százalékos mértékében.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére