Jövőkép nélkül az agrárium?

Kimaradt a nemzeti agrárstratégia megalkotására vonatkozó választási ígéret a jövő hét végén hivatalba lépő új kormány programjából. Pedig fontos dokumentumról van szó, amely meghatározná a magyar mezőgazdaság jövőképét.

Nánási Tamás
2006. 06. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a szocialisták a választási kampányuk során még megígérték, hogy elkészítik a nemzeti egyetértésen alapuló agrárstratégiát, a héten napvilágot látott kormányprogramban már nyoma sincs ennek a kötelezettségnek. Az ágazat szereplőinek jóváhagyásával megalkotott agrárjövőkép tető alá hozását – ráadásul még a választások előtt – lapunknak adott februári interjújában Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter is megígérte. A kormányprogramban azonban már csak többek között az új mezőgazdasági finanszírozási rendszer részleteiről, a külföldi élelmiszerek ellenőrzéséről, valamint a megújuló energiaforrásokról olvashatunk, az ágazati stratégiáról nem esik szó a szövegben.
– A mezőgazdaság egyik legfontosabb kérdéséről van szó. Az agrárstratégia hivatott arra, hogy meghatározza, milyen fejlődési lehetőségek állnak az egyes ágazatok előtt, hány embernek adhat majd munkát a földművelés és az állattenyésztés – állapította meg Font Sándor, a Fidesz mezőgazdasági és környezetvédelmi kabinetjének vezetője. A politikus szerint a stratégia létrehozása rengeteg egyeztetéssel és konfliktussal jár, és úgy tűnik, a kormányzat ezt nem hajlandó felvállalni. Ugyanakkor – utalt rá Font Sándor – az eddigi tapasztalatok – főképp a hamar kudarcba fulladt 2004-es nemzeti agrárkerekasztal-tárgyalások – arra utalnak, hogy a kormány csak azokkal hajlandó tárgyalni, akik a nagybirtok és multinacionális tőke előnyös megítélésében egy véleményen vannak vele. A kormányprogram más kérdésekben is hiányos, képlékeny, ezért az még nem kizárt, hogy a kabinet megpróbálkozik az egyetértésen alapuló agrárstratégia megalkotásával. A Fidesz nyitott az esetleges egyeztetésekre, de csak akkor, ha érdemi tárgyalásokra van lehetőség – szögezte le az agrárpolitikus.
– Rajtunk nem múlik a nemzeti agrárstratégia kidolgozása – szögezte le érdeklődésünkre Gőgös Zoltán, az MSZP agrármunkacsoportjának vezetője, hangsúlyozva, hogy a kérdésben a két nagy párt véleménye meglehetősen távol áll egymástól. – A legfontosabb, hogy mi a kisebb szereplőket más módon szeretnénk támogatni, mint azt a másik oldal szorgalmazza – mondta a politikus, aki mindennek ellenére lát esélyt arra, hogy ha nehezen is, de létrejöjjön egyfajta megállapodás, hiszen mindkét oldalon megtalálhatók mindkét termelési struktúra képviselői. – Abban mindenki egyetért – mondta Gőgös Zoltán –, hogy modern, korszerű mezőgazdaságot kell létrehozni, és ahhoz szerkezetátalakításra is szükség van, ezen belül azonban az a legfontosabb kérdés, hogy kik legyenek ebben az új struktúrában a főszereplők.
Hiába ígérte meg Gráf József korábbi és immár hivatalosan kijelölt földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter az év elején, hogy májusra elkészül ágazatokra bontva is a nemzeti agrárstratégia. Az ugyanis mindeddig nem született meg, és az agrártárcától származó információink szerint leghamarább szeptemberre – a kormányátalakítással járó teendők és a parlament munkájának elindulása után – várható a dokumentum kidolgozása. Úgy tudjuk, a szakminisztérium ezúttal lehetőség szerint kizárná a stratégia megalkotásából a pártokat, és helyettük inkább szakmai fórumok véleményére támaszkodna.

Zsugorodó ágazat. A KSH tavalyi adatokat összegző kimutatása szerint folytatódott a hazai állatállomány csökkenése. Bár a dokumentum szerint a szarvasmarhatartás lehetőségei javultak, a létszám mégis 15 ezerrel csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A sertésállománynál 206 ezres visszaesés tapasztalható, a tyúkfélékből pedig 912 ezerrel kevesebbet tenyésztettek. A mezőgazdasági termékekből felvásárolt mennyiség visszaesése 7,6 százalékos volt a tavalyelőtti szinthez képest. Az egyéni gazdálkodók 2005-ben a hazai termőföld 45 százalékát művelték, a gazdasági szervezeteknél pedig ugyanez az arány 41 százalék volt. A bejelentett foglalkoztatottak száma a magyar agráriumban tavaly százötvenezer fő alá csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.