Az Egyesült Államok és Japán megállapodást írt alá arról, hogy kibővítik a közös rakétavédelmi rendszerre vonatkozó együttműködésüket – jelentette be tegnap a japán külügyminisztérium. Közleményük szerint a két állam közösen állít elő rakétaelhárító rakétákat. A megállapodást Taro Aso japán külügyminiszter és Thomas Schieffer, az Egyesült Államok tokiói nagykövete írta alá. Ezzel Washington és Tokió kibővíti a 2004 decemberében aláírt egyezményét a rakétapajzs közös kifejlesztéséről. A minisztérium közleménye utalt arra, hogy az új megállapodást már korábban megtárgyalták, és azt nem a most tervezett észak-koreai rakétakísérlettől való félelem ösztönözte.
Hasonlóan véletlen egybeesés lehet, hogy az amerikai haditengerészet éppen akkor hajtott végre kísérletet egy hajóról indítható ellenrakétával, amikor az egész világ Észak-Korea interkontinentálisrakéta-kísérletére vár.
Az US Navy tájékoztatása szerint a teszt folyamán a Hawaii-szigetekről egy közepes hatótávolságú rakétát indítottak, majd az USS Shiloh rakétás cirkáló fedélzetéről kilőtt rakéta Standard 3-as ellenrakéta megsemmisítette annak fejrészét. A gyakorlaton részt vett egy japán haditengerészeti egység is.
Az amerikai rakétavédelmi rendszert többrétegűre tervezik: míg telepítenek ellenrakétákat az Egyesült Államok szárazföldi területén (eddig Alaszkában és Kaliforniában) is, addig hadihajók fedélzetén a potenciális ellenséges országok partjaihoz közel lehet elhelyezni ellenrakétákat, amelyek már pályájuk elején elfoghatják a ballisztikus rakétákat. Ha ezek elhibázzák a lövést, a rakétavédelmi rendszernek még maradnak lehetőségei.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok