Valószínűleg nem hívja össze többé az új kormány a Magyar Állandó Értekezletet (Máért), a határon túli magyar szervezetek és a magyarországi politikai pártok párbeszédének legfőbb fórumát – derült ki az Országgyűlés külügyi bizottságának tegnapi ülésén. Göncz Kinga külügyminiszter-jelölt így fogalmazott: „A Máért nagyon fontos történelmi testület volt, de nem biztos, hogy ez az egyetlen együttműködési fórum.” Osztotta véleményét Eörsi Mátyás (SZDSZ) is, aki el tudná fogadni, ha többé nem hívnák össze az értekezletet. Egyik utalásában gúnyosan csak „a híres Máért”-ként jellemezte a testületet.
Szilvásy György leendő kancelláriaminiszter mint a terület új felelőse számolt be a külügyi bizottságnak a második Gyurcsány-kormány nemzetpolitikájáról. Szerinte a határon túliakkal kapcsolatos ügyek átcsoportosítása erősíti a kisebbségi magyarok identitását, életkilátásait. A kormány új formákat, adekvát megoldásokat keres a határon túli politikában – ismerte el Szilvásy, és érdemben nem cáfolta Németh Zsolt fideszes bizottsági elnöknek a Máért megszüntetésével kapcsolatos értesülését.
A külügyi bizottság tegnapi ülésén elhangzottak alapján szinte biztosra vehető, hogy a Határon Túli Magyarok Hivatala (HTMH) sem marad meg a jelenlegi formájában. Az intézmény a Miniszterelnöki Hivatal felügyelete alá kerül, de egyelőre nem világos, milyen formában működik majd tovább. A bizottságban elhangzottak alapján a HTMH-ban valószínűsíthető a létszámleépítés.
Németh Zsolt szerint a tervezett intézkedések erősítik a magyar külpolitika „kézi vezérléses” jellegét, immáron sem a szakmai, sem a tartalmi elemek nem fontosak. – Súlytalanná válik a nemzeti érdekérvényesítés, a szakmai célkitűzések eltűnnek a Gyurcsány–Szilvásy–Kóka Bermuda-háromszögben – tette hozzá a fideszes politikus.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére