Pandora szelencéje

Munkatársunktól
2006. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszélyes vizekre evez a kormány – állapította meg a minap Palócz Éva, a Kopint-Datorg Rt. elemzője. Nem véletlenül, hiszen a Reutersnek adott Gyurcsány-interjún túl – amiben a miniszterelnök 282 forintnál határozta meg a forint euróhoz mért, kívánatos árfolyamát –, egyre több jel mutat arra, hogy a kormány tudatosan gyengíti a hazai valutát.
Hogyan érinti ez a lakosságot? Lakások, házak tízezreit, számtalan gépkocsit és tartós fogyasztási cikket vásároltak devizahitelekből a magyar háztartások, amelyek emiatt – forintra átszámítva – ezermilliárdos nagyságrendben tartoznak hitelezőiknek. Az esetek többségében a hiteleket felvevők nem, vagy csak kis mértékben rendelkeznek olyan pénztartalékkal, amely fedezné a váratlan árfolyam- és kamatváltozásokkal járó kiadásokat.
Tavaly még stabil volt a forint árfolyama és a kamatszint, mégis több tízezer lízingelt autót vettek vissza a hitelezők, mivel a részleteket az adósok nem fizették. A múlt héten tapasztalható jelentős forintgyengülésre a nemzetközi kamatszintek változása is rátesz egy lapáttal: a svájci jegybank például a minap emelte az irányadó kamatlábat. Mindez tovább növeli a devizahitelek törlesztőrészleteit. Emiatt a lakásvásárlási kedv is csökken majd, többen elveszthetik nehezen megszerzett ingatlanjukat.
A vállalkozók szemszögéből sem alakul biztatóan a helyzet. A fogyasztási hitelek drágulása viszszaveti a kereskedelmet. Az importból származó termékek ára is növekszik. Ez további munkahelyek megszűnésével jár, elsősorban azoknál a kevésbé tőkeerős kis- és közepes vállalkozóknál, amelyek az árfolyamváltozásból eredő drágulás következményeit nem képesek elviselni. Ez tovább növeli a tőkeerős multinacionális cégek piaci részesedését. A gyengébb forint az importból származó nyersanyagok és energia árára is felhajtó hatással van, ezért drágulnak a késztermékek, például a kenyér, és ismét növekszik majd az infláció.
Az ország forintban jegyzett adóssága elértéktelenedik, a külföldi befektetők a magyar állampapírokat csak magasabb hozam mellett hajlandók megvásárolni. Ez az ország adósságának finanszírozását drágítja, ami tovább növeli terheinket. A forint gyengítésére törekvő politika a felsoroltakon kívül azért is veszélyes, mert a forint árfolyamát végső soron nem a kormány vagy mások, hanem a piaci kereslet és kínálat határozza meg. A forint árfolyama, annak stabilitása egyben kifejezi a piac várakozásait, az adott országgal szemben meglévő nemzetközi bizalmat. Ez a bizalom pedig rohamosan csökken, mint azt a világ legnagyobb hitelminősítője, a Standard and Poor’s minapi leminősítése is alátámasztja. A kormány tagjai tévednek, ha úgy gondolják, hogy létezik egy olyan forint–euró-árfolyam, amelyik optimálisnak nevezhető. Ilyen árfolyam ugyanis nincs a piacon.
A kormány még egy tényezőt nem vesz figyelembe akkor, amikor megalapozatlannak tartja a leminősítéseket. A globális befektetők szigorú szabályok alapján adják-veszik a különféle országok által kibocsátott állampapírokat. E szigorú limitrendszereket pedig a leminősítésekre alapozzák. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy adott befektetési alapnak megszabják, hogy milyen értéket tarthat magánál a minősítéssel rendelkező állampapírból. Ha a minősítés rosszabbra változik, az adott papírt el kell adni, vagy mennyiségét csökkenteni szükséges, tekintet nélkül arra, hogy az adott kormány mit gondol a minősítők számítási módszereiről vagy a hiányról. Látható tehát, hogy a kormány jelenleg Pandora szelencéjének megnyitásán munkálkodik. A szelence tartalmával pedig az egyszerű állampolgároknak kell majd szembesülniük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.