Magyarország öt legnagyobb pénztári szövetsége együttműködést és párbeszédet ajánlott a kormánynak, mivel a kormányprogramban az adómentesen juttatható munkáltatói tagdíjbefizetést a minimálbér húsz százalékában maximalizálnák, amely az ágazatot hátrányosan érintené. Jelenleg a befizetések mértéke a minimálbér havi összege lehet, némely pénztárnál azonban elérheti a 130 százalékot is.
A tervezet lépések a befizetések nyolcvan százalékát teljesítő munkáltatókat érintenék kényelmetlenül. A munkáltatói kedvezmények ilyen mértékű csökkentése jelentős bizalomvesztést okozhat a több mint 1,3 millió önkéntes nyugdíjpénztári tagnál. Az ágazat szereplői azt javasolták a kormánynak, hogy az önkéntes nyugdíj-, illetve az önkéntes egészség- és önsegélyező pénztáraknál külön-külön a minimálbér hatvan százaléka, együttesen azonban a minimálbér nyolcvan százaléka legyen a munkáltatói kedvezmények felső határa. A jelenleg beterjesztett törvénytervezet, a sávos beszedést ellehetetlenítve, nagyobb nyomást jelentene a tényleges megtakarítóknak, hiszen ők állnák az alacsony összegek befizetőinek terheit is. Az önkéntes pénztári befizetések után igénybe vehető adómentesség ilyen drasztikus csökkentése azt eredményezheti, hogy munkáltatók az öngondoskodást szolgáló pénzeket – adott esetben – természetbeni juttatásként adják alkalmazottaiknak, növelve a fogyasztást a megtakarításokkal szemben.
Váradi Péter, az Egészségpénztárak Országos Szövetségének vezetőségi tagja elmondta, hogy a megelőző szolgáltatások mérséklése nem eredményez az állam számára többletbevételt, ám a jövő egészségügyi költségeit csökkentő prevencióra nem marad elég forrás.

Hatalmas hiszti lesz a baloldalon: az átláthatósági törvényjavaslat már az Országgyűlés előtt van