Sürget az idő a délvidéki kárpótlásért

Aki elmulasztotta bejelenteni a Jugoszláviában 1945. március 9. után piaci vagy jogszerű érték megtérítése nélkül elvett vagyonát, az még június végéig megteheti.

Sebestyén Imre
2006. 06. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon fontos e bejelentés, mert nélküle nem végzik el az államosítással, földreformmal, kisajátítással, lefoglalással vagy más jogcímen elvett vagyon nyilvántartásba vételét, ami annyit jelent, hogy az évtizedekkel ezelőtt megkárosítottak nem léphetnek fel a vagyon visszaszármaztatására irányuló követelésükkel, amikor majd megszületik az erre vonatkozó törvény. Egyelőre ugyanis csak a bejelentésre vonatkozó jogszabályt (Törvény az elvett vagyon bejelentéséről és nyilvántartásba vételéről) hozta meg a szerb törvényhozás, s az ebben megszabott határidő is szűk egy hét múlva letelik. Sietni kell: a bejelentés a visszaszármaztatásra vagy kárpótlásra való jog feltétele.
Az elvett vagyon bejelentését a köztársasági vagyonjogi igazgatóságnak kell átnyújtani, s megtehetik a megkárosított természetes személyek, de jogutódaik, örököseik is.
*
Az egy évvel ezelőtt meghozott törvény szerint a bejelentéshez csatolni kell a vagyon elvételéről szóló okiratot vagy más bizonyítékot, amelyből meg lehet állapítani az elvett vagyon adatait és az elvétel alapját, bizonylatot, hogy milyen minőségben adja át a bejelentést, amennyiben nem ő volt az akkori tulajdonos. Ha örökösről van szó, akkor a végzést az örökségről és bizonyító okmányt annak az eredeti tulajdonosnak a haláláról, akitől a vagyont elvették, illetve a rokoni kapcsolatot azzal a személlyel. Természetesen a vagyon majdani viszszaigénylője más dokumentumokat is csatolhat a bejelentéshez, amely okmányokról úgy gondolja, hogy fontosak.
Az űrlap (Elvett vagyon bejelentése – POI) a Hivatalos Közlöny minden papírkereskedésében megvásárolható. Ezt kell kitölteni, s ehhez kell csatolni az említett okmányokat, illetve azoknak másolatát két példányban. Az eredetit ajánlatos megőrizni. Személyesen vagy ajánlott levélben kell eljuttatni. A címzett a szerbiai Köztársasági Vagyonjog Igazgatóság (szerbül: Republicka direkcija za imovinu), ez az intézmény veszi nyilvántartásba a bejelentéseket. Az adatok nyilvánosak, a vagyonjogi igazgatóság legkésőbb egy héttel a bejelentés után igazolást ad a bejelentőnek.
Mint a törvény írja, a bejelentés nem tekinthető egyben kérvénynek is az elvett vagyon visszaadására, vagy a vagyon utáni kárpótlásnak a jogára, hanem csak feltétele annak, hogy a kérvényt a majdani törvény alapján átadhassák az igénylők.
Az egyházak vagyonának viszszaszármaztatása egy lépéssel előbbre van. A katolikus egyház is visszakapja vagyonát, ha pedig erre már nincs lehetőség, akkor más ingatlannal, vagy pénzzel, kötvényekkel kártalanítják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.