A Kaszpi-tengerben május óta 337 fóka és több mint 2200 tokhal tetemét találták meg a legnagyobb kazah olajmező közelében, az állatok szervezetében nagy mennyiségű ólmot és más nehézfémeket mutattak ki. A kizárólag a Kaszpi-tengerben honos kaszpi fókát (Phoca caspica) a veszélyeztetett állatok között tartják számon, a tengerben élő tokfélék védelmére pedig 2006 januárjában lépett életbe nemzetközi kaviárstop. Nem exportálható a tokhal ikrája, mivel a világ tokhalállománya igen megcsappant.
Legutóbb az Európai Unió jelentette be, hogy új szabályozás lép életbe a kaviár forgalmazására, a csempészet és az orvhalászat miatt ugyanis a Kaszpi-tengeri tokhal-populációt egyre nagyobb veszély fenyegeti. Az unió most azt írja elő, hogy az EU-ban forgalmazott minden egyes kaviárt tanúsítvánnyal kell ellátni, miszerint törvényes halászatból származik. Az EU a világ legnagyobb kaviárimportőre, 1998 és 2003 között több mint félezer tonnát hozott be a különleges eledelből – leginkább Oroszországból és Iránból. Ez a világkereskedelem közel felét teszi ki. Az Egyesült Államok már korábban leállította a Kaszpi-tengerből származó beluga kaviár és tokhal húsának kereskedelmét, a Fekete-tengerből származó társaikét pedig egy éve már nem vásárolja. Betiltotta a nemzetközi kaviárkereskedelmet a genfi székhelyű CITES, a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó, 169 országot tömörítő szervezet is.
A kaviár 90 százalékát tokhalból nyerik, márpedig ennek a fajtának a legálisan kifogott mennyisége 1980 és 2000 között 22 ezer tonnáról ezerre csökkent, egyes alfajait pedig a kihalás fenyegeti. A legjobb minőségű kaviár, a beluga a 15 évesnél idősebb tokhal ikrája, kilója New Yorkban 6980 dollár, a hagyományos csomagolás, egy 5 dekagrammos üveg 359 dollár (75973 forint). A beluga tokhal, a világ legdrágább hala, száz évig is élhet, hat méter hosszúra és egytonnásra is megnőhet, és teste több mint száz kiló ikrát rejt.

Mindenki csinálja, pedig rég betiltották: ön tisztában van ezzel a törvénnyel?