Fűhöz-fához kapkodnak a hajdani baromfitermelő és -feldolgozó részvénytársaság, a Hajdú-Bét egykori beszállítói. Egy hónappal júniusi budapesti tüntetésük után, s röviddel a hiteltörlesztés augusztus 17-i határideje előtt nem tudják, mihez kezdhetnének. Már írtak az MSZP parlamenti frakcióvezetőjének, az Országgyűlés elnökének, egy család pedig korábban egyenesen Gyurcsány Ferenchez fordult. A családfőt nem sokkal később eltemették. Az elutasító válasz kézhezvétele után ugyanis az addigra teljesen magába forduló Szűcs László hajdúsági gazda feladta a reményt: összeroppant, mert nem látott kiutat a helyzetéből. Neki több mint kétmillióval maradt adósa a Hajdú-Bét, ő viszont egymilliót nem tudott megadni a libáinak terményt szállító termelőnek.
A cég 2004 eleje óta tartó felszámolási eljárása most új szakaszhoz érkezett: a Bács-Kiskun Megyei Bíróság jóváhagyta a felszámoló által összeállított úgynevezett közbenső mérleget. Közbenső, mert még vannak perek, emiatt nem minden vagyont és követelést lehetett számításba venni. Mindez azonban a lényegen nem sokat változtathat. A Hunyadi Válságmenedzser és Felszámoló Részvénytársaság kimutatása szerint ugyanis mindössze 630 millió forint értékű vagyon áll az 550 beszállító 13 milliárdos követelésével szemben. Az alig több mint félmilliárdos értéket is három pénzügyi vállalkozás között kell szétosztani: ők hajdan jelzáloggal biztosított hitelt adtak a libás részvénytársaságnak. Így is csak követelésük ötven százalékát kapják meg. Az ezen fölül maradó pénz a felszámoló 116 milliós költségének egy részét fedezi. Saját számításai szerint a Hunyadi felszámoló rt. mindössze 18 millió 642 forintot kasszírozhat.
A tényekhez hozzátartozik, hogy a felszámolás kezdetekor ennél jóval nagyobb értéket regisztrálhatott a felszámoló. Az ingatlanok túlnyomó részét azonban elvitte a bank, amely az általa 2002-ben adott hiteleket vételi joggal, opcióval biztosította. Amikor azután beköszöntött a csőd, s a tulajdonosok a Hajdú-Bét felszámolását kérték, a hitelintézet élt a lehetőséggel, és egyoldalú nyilatkozattal magához vonta az ingatlanokat. Általában így működik az opció. Úgy tudjuk azonban, egy ilyen ügylet még vitás: több beszállító beperelte a bankot s a felszámolás alatt álló Hajdú-Bétet, és azt kéri, mondja ki a bíróság az egykori szerződés érvénytelenségét. Információnk szerint a perérték megközelíti az egymilliárd forintot. A pénzintézetet a Kálmán, Szilasi és Sárközy Ügyvédi Iroda képviseli. Az iroda vezetője, Kálmán János ügyvéd elzárkózott attól, hogy információt adjon az ügyben. A Raiffeisen Bank munkatársa pedig azt mondta, folyamatban lévő ügyben nem nyilatkoznak. Mint ismeretes, Gyurcsány Ferenc megbízásából Sárközy Tamás professzor dolgozta ki a kormányzati reform szabályait, s az ő nevéhez fűződik a gazdasági társaságokról szóló törvény kidolgozása is.
Az ügyben több más nagy név is szerepel. A Hajdú-Bét Rt.-nek köztudomásúan a Bajnai Gordon irányítása alatt álló Wallis Rt. volt az egyik tulajdonosa. A másik pedig a Cipruson bejegyzett Vitonas Ltd., amelynek hazai kézbesítési megbízottja a cégiratok szerint ugyancsak Bajnai Gordon volt. A Gyurcsány Ferenc baráti köréhez sorolható Bajnai vezeti jelenleg kormánybiztosként az uniós pénzek elosztására hivatott, tisztázatlan jogi alapokon álló Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget. A Hajdú-Bét felügyelőbizottságának pedig 1998-tól 2003 augusztusáig tagja volt Zelles Sándor, aki akkortájt egyúttal a Wallis Rt. portfólióigazgatójaként dolgozott. Zelles 2004-ben a Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezérigazgató-helyettese, majd 2005-ben a vezérigazgatója lett. Részt vett a baromficég és persze a Wallis Rt. üzleti ügyeiben – a Deloitte Könyvvizsgáló Kft. elnök-vezérigazgatójaként – Simor András is. Simor jelenleg tagja az ország egyensúlyi helyzetének megteremtésében állítólag közreműködő, úgynevezett konvergenciatanácsnak. A testület ténykedése a jogbizonytalanság ködébe vész.
Értesülésünk szerint több beszállító fellebbezést jelentett be a Bács-Kiskun Megyei Bíróságnak a felszámoló vagyonmérlegét jóváhagyó végzése ellen. Nem fogadják el a vagyonfelosztásnak a bíróság által jóváhagyott módját. Az iratokat a napokban terjesztették fel a Szegedi Ítélőtáblára. Folyamatban van egy büntetőeljárás is. Mint a Kecskeméti Városi Ügyészségen megtudtuk, augusztus 22-ig meghosszabbították a csődbűntett miatt indított nyomozás határidejét. A gyanú szerint a vagyon felett rendelkezésre jogosult, de egyelőre meg nem nevezett személy elvonta a fedezetet a hitelezők elől.
A termelők helyzetét súlyosbítja, 2004-ben arra kényszerültek, hogy – a Hajdú-Bét Rt.-vel szemben fennálló követelésük 50 százaléka erejéig – hitelt vegyenek fel az Erste Banktól. A tranzakció állami kezességvállalással történt. Mint a termelők szószólója, Ónodiné Demeter Éva felidézte: az állattartók a pénzből a termény árát fizették ki. A kölcsönt 2005-től éves részletekben, minden év augusztus 17-ig kell törleszteniük. Amennyiben ezt nem teszik meg, a bank felmondhatja a hitelt, s a teljes összeg esedékessé válik. A kezesség alapján ekkor az állam kifizetné ugyan a bankot, de adók módjára behajthatná a pénzt a termelőktől. Akiknek persze mindörökre adósuk marad a Hajdú-Bét.
Ónodiné szerint a kistermelők többsége az első esztendőben, vagyis tavaly még fizetett, ám most, augusztusban ezt már nem sokan tehetik meg. Tömöri Lajosné például lapunknak elmondta, öt évre ötmillió forintot vett fel. Hiába volt szerződése hajdan a részvénytársasággal, a cég nem fizetett. Ő tavaly még törlesztette a hitelt, az idén erre nem lesz módja. „A tanyámat, a házamat elvitte az adósság, nincs semmim. A fiamnál lakom” – festette le helyzetét. A többféle tevékenységgel foglalkozó nagyobb beszállítók teljesítik a bankkal kötött megállapodást – Kollár Csaba, a Mizsetáp Kft. ügyvezetője erről tájékoztatott. Az ügyvezető azt mondta, a felszámolás előtt, féléves időszak alatt valakik egyszerűen kiürítették a baromfi-feldolgozó céget. A kisemmizett termelők pedig futhatnak a pénzük után.
Egy óriási területen épült luxusvillában élhet az Integritás Hatóság vezetője