A Fidesz Gergényi felfüggesztését követeli

Pusztán az elég ok a tiltakozásunkra, ha valahol a rendőrség megakadályoz egy sajtótájékoztatót, márpedig ez történt, amikor Vértesaljai László szerzetes atya nem mondhatta el egy parkban a tévéseknek, miként verték őt össze a rendőrök 23-án – mondta tegnap Pokorni Zoltán. A rendőrségen belső vizsgálat indul.

Joó István
2006. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz nevében felszólítjuk Gergényi úr feletteseit, hogy a lehető legrövidebb időn belül függesszék fel a főkapitányt, és kezdjenek vele szemben eljárást, mert az, amit Gergényi úr művelt az elmúlt napokban, az elmúlt héten, az tűrhetetlen és megmagyarázhatatlan – mondta sajtótájékoztatóján Pokorni Zoltán, a párt alelnöke.
A politikus protestálására egy, a hatóság által durván meghiúsított sajtótájékoztató helyszínén, a budapesti Lőrinc pap téren került sor. Amint arról beszámoltunk, a lengyel köztelevíziónak és a Hír TV stábjának megtiltották a filmfelvételt a nyilatkozatot adó Vértesaljai László szerzetes atya temploma előtti parkban.
Pokorni bemutatott egy kinagyított képet is, ami érzékletesen cáfolta Gergényi budapesti rendőrfőkapitány kijelentését, miszerint a rendőrök nem használtak hétfőn viperát a demonstrálók ütlegelésére. A képen számos rendőr kezében ott volt a vipera. Hozzátette a vezető ellenzéki politikus: bár az egész ország tanúja lehetett a tévéfelvételeken és egyéb tudósításokból, „Gyurcsány Ferenc főkapitánya” szerint mégsem vertek meg senkit. (Az MTI-nek egy meg nem nevezett rendőrségi szakértő a rendőrségi törvény 61. szakasza 3. bekezdését idézte: „Ha a rendszeresített kényszerítő eszköz nem áll rendelkezésre, vagy a használatára nincs lehetőség, a rendőr a bilincs, a rendőrbot vagy az útzár helyett más eszközt is igénybe vehet, ha a helyettesített eszköz alkalmazásának törvényi feltételei fennállnak, és az az azzal elérni kívánt törvényes cél megvalósítására alkalmas.” Vagyis, magyarázta a névtelen szakértő, ennek értelmében akár egy széklábbal, vagy úgynevezett viperával is fel lehet lépni a garázdákkal szemben, ha az a székláb alkalmas a rendbontók megfékezésére.)
Gergényi úr mind a mai napig adós a magyarázattal, hogy az Alkotmány utcából a tüntető fiatalembereket könnygázgránátokkal, gumilövedékekkel miért az Astoria felé terelték, ahelyett, hogy gondoskodtak volna az ottani bejelentett ünnepi, több százezres nagygyűlés védelméről – mondta Pokorni, aki felrótta a főkapitánynak, hogy még mindig nem indokolta a gumilövedékek fejre történő célzását, amivel embereket vakítottak és sebesítettek meg súlyosan. Hazugságnak nevezte azt a Gergényi-kijelentést, hogy a rendőrök azért nem viseltek 23-án azonosító jelvényt, mert az véletlenül leesett. Úgy vélte, azok, akik utasították a rendőröket, hogy aznap ne tűzzék ki a rendőrségi törvény szerint kötelezően viselendő azonosító jelvényt, előre tudták, mire készülnek: a rohamosztagok túlzóan erőszakos fellépésének a parancsba adására.
– Mindazokért álltunk ki, akik ünnepelni akartak menni, békés szándékkal és tiszta lélekkel, és az ismert szörnyűségekbe keveredtek bele – indokolta meg Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök, miért bocsátott ki 28 értelmiségi Tiltakozás a védteleneket ért agresszió ellen – szolidaritás a békéltető ember mellett címmel sajtóközleményt. Az aláírók között volt többek között Czakó Gábor író, Farkas Olivér, a Szent István Társulat kiadóvezetője, Szörényi László irodalomtörténész, Kellermayer Miklós orvosprofesszor, Levente Péter előadóművész. Sajnos ahelyett, hogy a közhatalmat gyakorlók megvédenék az ártatlanokat, a bűnösöket pedig megbüntetnék, az embereket elrettenteni próbálják alkotmányos jogaik gyakorlásától – fejtette ki lapunknak a katolikus püspök. Spányi Antal megdöbbenve tapasztalja, hogy Vértesaljai ügyének kivizsgálása „nem egészen úgy halad, ahogy az elvárható volna egy ilyen súlyos esetben”. Nem kell több védelem egy papnak, mint ami a többi állampolgárnak kijár, elég volna, ha visszatérne a törvényesség útjára az ország – mondta.
Belső tényfeltáró vizsgálatot rendelt el Dobozi József rendőr-dandártábornok, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat parancsnoka az október 23-i rendőri fellépésekkel kapcsolatban. Dobozi tegnap az Origónak azt mondta, ő maga is látott olyan felvételeket, amelyeken a rendőrök kifogásolhatóan jártak el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.