Vitézy Tamás üzletember, Horvátország egyik legnagyobb idegenforgalmi befektetője nagyszabású vállalkozásra adta a fejét, amikor a festői Primostenben lévő szállodakomplexumában otthont adott a konferenciának. Mihail Gorbacsov hajdani szovjet kommunista pártfőtitkár, a peresztrojka és a glasznoszty atyjának meghívásával sikerült olyan személyiségeket a rendezvényre vonzania, akik közvetlenül érdekeltek Horvátország fejlődésében és európai uniós csatlakozásának előmozdításában, ám ritkán fordulnak meg egy helyen, egy időben. A kezdeményezés támogatásra talált a magyar kormány által amerikai sugallatra alapított Demokratikus Átmenet Nemzetközi Központja (ICDT, vagy egyszerűen demokráciaközpont) részéről, amely nemzetközi kapcsolatrendszerét hasznosította, míg Horvátország a lehető legmagasabb szintű támogatást biztosította Stipe Mesic elnök megjelenésével. A meghívott hírneves veteránok közül végül többen nem érkeztek meg, de jelen volt és előadott Emil Constantinescu egykori román elnök, Roland Dumas korábbi francia külügyminiszter és Janusz Onyszkiewicz, az Európai Parlament lengyel alelnöke.
Bár az informális tárgyalásokról, kapcsolatfelvételekről azok jellege miatt kevés konkrét információ juthatott el az egyébként tömegesen jelen lévő újságírókhoz, a sokszínű társaságban a horvátországi üzleti lehetőségektől kezdve a Gyurcsány-hazugságok előidézte magyarországi válságon át a hidegháború végének máig nyitott kérdéséig számtalan téma napirendre került.
A konferencia hivatalos programjában az idősebb George Bush elnök videoüzenetben köszöntötte egykori tárgyalópartnerét, akit a „változás fő hatóanyagaként” jellemzett, ezt követően maga a – láthatóan jó egészségnek örvendő – díszvendég emelkedett a pódiumra. Míg emlékeztetett arra, hogy ők egyik szocialista országot sem kényszerítették, hogy kövesse a peresztrojkát, addig – az Egyesült Államokra utalva – megállapította: a demokráciát a népeknek kell választaniuk, nem lehet fegyverekkel rájuk kényszeríteni. Gorbacsov az eltelt húsz évről szólva azt mondta, hogy sajnos nem használták ki a hidegháború véget értével létrejött lehetőségeket, Nyugaton többen „győzelmi betegséget” kaptak és nem veszik figyelembe a nemzetközi intézményeket. Bírálta a multikat, amelyek immár az embereket akarják globalizálni.
Oroszországról szólva úgy vélte: számára is idő kell, hogy a demokrácia kiteljesedjen. Ugyanakkor védelmébe vette Putyin elnököt, akinek Jelcintől káoszt örökölve, gyorsan, modell nélkül kellett cselekednie. Az európai uniós tagság ugyan nem realitás, ám a nagyon szoros együttműködés igen, és ez fogja Európát igazán egyesíteni.

Kiadták a figyelmeztetést, heves zivatarok csapnak le csütörtökön