A jelen lévő politikusok és újságírók meglepve tapasztalták, hogy a magyar miniszterelnök élesen elítélte Szlovákiát, egyértelmű célzást téve arra, hogy Fico nacionalistákat vett be kormányába, működését pedig gazdasági populizmus jellemzi. Nagyon remélem, Gyurcsány miniszterelnök úr nem Szlovákiára célzott – válaszolt a szlovák kormányfő, és leszögezte: országa demokratikus berendezkedésű, intézményrendszerük szilárd és kiszámítható. A fagyos légkört mi sem jellemzi jobban, mint hogy az előzetesen meghirdetett szlovák–magyar kétoldalú találkozót Gyurcsányék lemondták.
*
Amint azt lapunknak a szlovák újságírók is megerősítették, a visegrádi programban eredetileg szerepelt a kétoldalú magyar–szlovák megbeszélés, sőt a tegnapi pozsonyi lapokban is megjelent, hogy Gyurcsány Ferenc külön is tanácskozik Robert Ficóval. Információink szerint több jelenlévő is csak a helyszínen tudta meg, hogy mégsem lesz kétoldalú megbeszélés. A sajtótájékoztatón a magyar miniszterelnök kifejtette, hogy azért nem kíván párbeszédet folytatni szlovák kollégájával, mert attól tart, beszélgetésük veszekedésbe fulladna.
– Összeveszni könnyű, ma ahhoz kell több erő, hogy ne találkozzunk egymással – folytatta. Válaszában Fico leszögezte, nem érti, miért nem tárgyal vele Gyurcsány. Mint mondta, ő bárhol, bármiről hajlandó párbeszédet folytatni, nem tart a vitáktól. – Nem hiszem, hogy halogatnunk kellene a találkozót – tette hozzá, és némi derültséget kiváltva a karját mutogatta, mondván, Szlovákiának „olyan széles a tárgyalási kedve, mint a karom.”
A történtekről értesülve a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) felszólította Gyurcsányt, kérjen bocsánatot, amiért lemondta a találkozót. Rafael Rafaj, az SNS alelnöke szerint Gyurcsány a saját hazugságainak beismerése után a legkevésbé jogosult arra, hogy moralizáljon és mentorkodjon. Azt mondta: pártja részéről bárminemű Gyurcsánnyal folytatandó tárgyalás elképzelhetetlen, hiszen a magyar miniszterelnök az SNS támadásával próbálja elterelni a figyelmet országa súlyos gazdasági gondjairól. Elítélően nyilatkozott a liberális nézeteiről ismert és a szlovákiai magyarságot következetesen védelmező Miroslav Kusy szlovák politológus is. Szerinte Gyurcsány részéről szerencsétlen lépés volt a megbeszélés lemondása, hiszen a politikusoknak kötelességük tárgyalni, különösképpen akkor, ha eltérő álláspontokat képviselnek – tudósított az MTI. Martin Fronc, az ellenzéki kereszténydemokraták alelnöke úgy látja, hogy a magyar kormányfő Fico elutasításával populista módon akart pontokat szerezni választóinál, merthogy igencsak rosszul áll a szénája.
Bár eljött Visegrádra Mirek Topolánek cseh és Jaroslaw Kaczynski lengyel kormányfő is, a magyar–szlovák vita mellett valósággal elsikkadtak az együttműködés tizenöt évéről és a jövő feladatairól szóló vélemények.
jegyzet a 7. oldalon

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére