Felemás kárenyhítés az agráriumnak

Dénes Zoltán
2006. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadta tegnap a nemzeti agrárkárenyhítésről szóló törvényt az Országgyűlés. A kormány által 2004-ben megszüntetett hasonló jellegű támogatás visszaállítását immár több mint egy éve ígérte a koalíció. A tegnap elfogadott jogszabály a rendszerhez csatlakozó gazdálkodókat ért természeti csapások okozta károk részbeni enyhítését teszi lehetővé. Ehhez olyan pénzügyi forrást hoznak létre, amely a gazdálkodók önkéntes befizetéseire, valamint az állam ezzel azonos összegű költségvetési támogatására épül.
Támogatást azok kaphatnak, akik szántóföldi növénytermesztéssel vagy szőlő-gyümölcs ültetvényekkel foglalkoznak. Az érintettek körét Herbály Imre, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista alelnöke egy módosító javaslattal szerette volna kiterjeszteni az erdők és a halastavak fenntartóira. Noha ezt az indítványt az ellenzéki képviselők is támogatták, a kabinet ellenvetése miatt a parlamentben a javaslatot a kormánypárti képviselők leszavazták. Így maradt az eredeti változat, mely szerint azok a gazdák kaphatnak részbeni kárpótlást, akik évente a szántók után hektáronként ezer forintot, a szőlők és gyümölcsösök után hektáronként háromezer forintot fizetnek az alapba. Elemi csapás után a termelő legfeljebb annyi kárenyhítésre jogosult, mint amennyi a termés hozamának csökkenéséből eredő bevételkiesés. A legnagyobb ellenzéki párt szerint a kárenyhítési rendszer visszaállítása fontos, ám a jelenlegi jogszabály ezt csak részlegesen oldja meg, hiszen csak az egyébként is biztosítható károknál ad lehetőséget a támogatásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.