Megbízható beruházási feltételek megteremtésére sürgeti az energiaszektort érintően Oroszországot az Európai Unió. Az MTI összefoglalója szerint Andris Piebalgs energiaügyekben illetékes EU-biztos hétfőn a moszkvai EU–Oroszország energetikai értekezleten ismételte meg az unió már korábban is megfogalmazott követelését arról, hogy Oroszország tegye hozzáférhetővé a független cégek számára is exportcsővezetékét, amely jelenleg csak az állami irányítás alatt álló Gazprom által eladott földgázt szállítja. A Gazpromnak vétójoga van a tőle független földgázprojektek felett.
Oroszország jelenleg az EU-tagországok olaj- és földgázszükségletének egynegyedét elégíti ki. Vlagyimir Putyin elnöknek nem áll szándékában ratifikálni az 1994-ben született nemzetközi energiachartát, amely a bel- és a külföldi cégek piacgazdasági feltételek melletti versenyének megteremtését mondja ki. Az orosz kormány ezzel szemben erősíti az energiaszektor feletti állami ellenőrzést, aminek legutóbbi példája a Gazprom arra irányuló terve, hogy kizárja a külföldi partnereket a szibériai Stockman olajmező kiaknázásából.
Piebalgs azt is el szeretné érni, hogy bizalomerősítő intézkedésként megvalósuljon a rendszeres információcsere az orosz energiapolitikáról. – Oroszországnak olyan stabil beruházási klímát kell teremtenie, amely a lehető legnagyobb mértékig csökkenti a gazdasági és a gazdaságon kívüli kockázatokat – jegyezte meg.
Mint arról már többször beszámoltunk, Oroszország az eltelt időszakban egyre erősebben kérdőjelezi meg azokat a szerződéseket, amelyeket még a kilencvenes években kötöttek különböző európai energiakonszernekkel vegyes vállalatok létrehozására. A kontraktusokat igyekeznek újratárgyalni, de úgy, hogy az orosz részesedés lehetőleg növekedjék.
Kiderült, miért omlottak össze az ausztrálok, a magyar kulcsember csalódott
