Izraeli állami földmaffia

Munkatársunktól
2006. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyven százaléka a Ciszjordániában felépített zsidótelepeknek palesztin magánkézben levő földön fekszik, tehát Izrael úgy terjeszkedett az elmúlt évtizedekben, hogy a saját maga által sem vitatott területeken illegálisan építkezett – derül ki a Békét Most! izraeli civil szervezet kimutatásából. A Háárec című napilapban írva Dror Etkesz, a szervezet telepekkel foglalkozó részének vezetője közli, 1967-től 1979-ig az izraeli hadsereg „biztonsági okokból” számos földterületet lefoglalt, amelyeken később a zsidótelepeket bővítették. Az eredeti elmélet szerint a telepek csak biztonsági okokból épülnek, s azok ideiglenesen állnak palesztin földeken. Egy 1979-es esetben azonban összeomlott ez a védekezés, mivel Elon Móre vadtelep alapítói szerint nem ideiglenes a falujuk és nem is biztonsági okokból húzták fel, hanem „felsőbbrendű morális és isteni rendelés” alapján. A legfelsőbb bíróság az ügy miatt arra utasította az izraeli államot, hogy ne foglaljon el több földet.
Tel-Aviv ezért mostanáig úgy építette tovább a telepeket, hogy egyrészt egy tollvonással Ciszjordánia nagy területeit állami földekké nyilvánította, másrészt a már meglévő telepek „természetes bővülésére” hivatkozva engedélyezte újabb és újabb palesztin földek kisajátítását. A cikk írója szerint mindez anélkül történt, hogy az izraeli állam bármiképp bizonyította volna jogosultságát a földekre. Etkesz arra a következtetésre jut, ha a földek kezelését veszszük figyelembe, „Izrael állam maffiaként működik Ciszjordánia területén”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.