A bezárással fenyegetett szakközépiskolák előzetes listája szerint az átalakítás leginkább a műszaki intézményeket érinti. Ebben az ágazatban összesen hat iskola (a Kelenföldi Műszaki Szakközépiskola, a Klauzál Gábor, a Kolos Richárd, a Kvassay Jenő, a Déri Miksa, az Eötvös Loránd), valamint a Kalmár László Számítástechnikai Szakközépiskola kényszerül átköltöztetni tanulóit. Az egészségügyi dolgozók utánpótlását is megritkítanák négy ilyen irányultságú szakképző intézmény (a Kossuth Zsuzsa, a Batthyány-Strattmann László, a Bókay János és a Szentágothai János) bezárásával. Három közgazdasági (a Hajnik Károly, a Fényes Elek, a Petőfi Sándor) és két kereskedelmi (a Lengyel Gyula, a Földes Ferenc) szakközép sem ússza meg az átalakításokat. Négy olyan szakmát adó intézmény is megszűnne, amely országosan egyedülálló irányú képzést ad. Ezek között van a Soós István Borászati Szakközép-, amelyet a Pesti Barnabás Élelmiszer-ipari Szakközépiskolával vonnának öszsze. A tervezet szerint nem képeznének több drogtoxikológiai technikust, ortopéd cipőket készítő szakembert, valamint általános dekoratőrt, mivel az Irinyi János, a bőrfeldolgozó-ipari szakközép- és a Dekoratőr Iskola is felkérést kapott a fővárosi önkormányzattól épülete nyári kiürítésére. Bezárhatja kapuit a szabómesterképző is, amely sok roma származású fiatalnak ad szakmát, ugyanis diákjainak mintegy nyolcvan százaléka tartozik ehhez a kisebbséghez.
Az iskolák bezárása azt jelenti, hogy jogutóddal szűnnek meg. Egy-egy intézményt több helyre költöztetnének szét. Tehát például ha egy szakközépiskola gimnáziumi képzéssel is rendelkezik, azt egy másik általános középfokú oktatást biztosító iskolába helyezik át, szakképzését pedig egy hasonló profilú intézmény veszi át. A munkaanyag minden esetben a kihasználatlanságot nevezi meg az integráció indokaként. Ahol gimnázium is működik, ott ezeknek az osztályoknak a szakképzőcsoportokkal szembeni többségére hivatkozik az oktatási ügyosztály.
Véget ért az éhségsztrájk tegnap reggel, amelyet a bezárásra ítélt Lengyel Gyula-szakközépiskola tanárai, volt diákjai kezdtek múlthét hétfőn. Pécsi Ágnes, a sztrájk kitalálója arról tájékoztatott, gyengeségen kívül semmiféle nehézség nem adódott a 150 órás koplalás során. Úgy véli, elérték céljukat, mert a fővárosi oktatási bizottság látogatást tett az iskolában. A delegációban ott volt Germánné Vastag Györgyi, a bizottság elnöke és John Emese SZDSZ-s alelnök is, akik többek közt elmondták, megtekintik a többi összevonandó intézményt is, és csak azután születik majd döntés.

Szijjártó Péter: Új gázerőmű építéséről és magyar kőolajmező feltárásáról állapodtunk meg Törökországgal