A katasztrófamedicina szabályai

Csókay András neves idegsebész szerint a hazai egészségügyi ellátás egyre inkább a katasztrófamedicina szabályait követi, amikor a legsúlyosabb és a legkevésbé súlyos betegeket nem látják el. Az Egészségügyi Minisztérium visszautasítja a kijelentést.

Munkatársunktól
2007. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szombathelyi Markusovszky-kórház idegsebésze, Csókay András szerint ma olyan betegek halnak meg a kórházakban, akiket néhány évvel ezelőtt meg tudtak volna menteni. Az ország egyik legnevesebb idegsebésze Kaszás Attila színművész agyvérzése kapcsán beszélt a hazai egészségügy helyzetéről is. Szerinte a rendszer egyre inkább a katasztrófamedicina szabályait követi, amikor a legsúlyosabb és a legkevésbé súlyos betegeket nem látják el.
Olyan mentális nyomás nehezedik az orvosokra, ápolónőkre, műtősnőkre, hogy ezt a legsúlyosabb állapotban lévő betegek szenvedik meg. Meghalnak, mert nincs meg a „legélesebb” helyzetek megoldásához szükséges mentális koncentráció. – Ma a kórházi megbeszélések nem azzal kezdődnek, hogy mi történt éjszaka a legsúlyosabb beteggel, hanem azt elemzik, hogy holnap bezárnak-e minket, elvesznek-e ágyat, vagy mennyivel csökken a finanszírozásunk, hány embert kell elbocsátani – tette hozzá.
A professzor úgy látja: az agyvérzett betegek döntő többségének nem tudnak megfelelő – Kaszáséhoz hasonló – ellátást biztosítani, mert nincs hozzá elég szakember, megfelelő kapacitás és megfelelő finanszírozás. – Így ezeknek a pácienseknek lényegesen kevesebb esélyük van az életben maradásra, mivel a vizsgálatban nem juttatjuk el őket a pontos diagnózisig, hanem várunk – vázolta a problémát. – Az egészségügyi reform legnagyobb baja, hogy nem a magyar emberre van méretezve, és nem az ember méltóságát veszi alapul – mondta az InfoRádióban.
A TV2 Mokka című műsorában – a Szent Margit Kórház példájára utalva – a kórház-átalakításokat az ötvenes évek kilakoltatásaihoz hasonlította: „Az úgy ment, hogy az ember lakott egy normális lakásban, és egyszer csak ott találta magát egy mosdó és vécé nélküli házban.” Hozzátette: politikától függetlenül „a megfeszített Krisztus és a szenvedő ember nevében” irgalmat kér „Molnár úrtól vagy Horváth Ágnestől vagy a miniszterelnök úrtól ezekért a betegekért”.
Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára felháborítónak tartja és visszautasítja Csókay András kijelentéseit. Szerinte a megkezdett egészségügyi reform elsődleges célja, hogy még inkább jó minőségű ellátást kapjanak a betegek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.