Huszonegy környezetvédő ellen indított eljárást rendzavarás és a vízi közlekedés veszélyeztetése miatt tegnap a budapesti rendőrség – adta hírül a távirati iroda. A Greenpeace nemzetközi zöldszervezet aktivistái ugyanis a klímaváltozás megfékezése jegyében be nem jelentett demonstrációt tartottak a Lánchídon. Előbb nyolc sárga ruhás aktivista ereszkedett le köteleken a híd Parlament felőli oldalán, s egy százhúsz négyzetméteres „Klímariadó! Zöldenergiát!” feliratú vásznat feszített ki. Közben a Dunán a csoport motorcsónakja körözött. Több tűzoltó is a hídra érkezett, de a rendőrök segítségével sem tudtak mit kezdeni a hídról leereszkedett, illetve a korlátokhoz láncolt környezetvédőkkel. A Greenpeace transzparensét délután fél kettő körül eltávolították a hídról, ezután az aktivisták felmásztak az időközben lezárt Lánchídra. Végül a tüntetőket rabszállító kocsival vitték el a helyszínről.
Mózes Szabina, a Greenpeace szóvivője elmondta: figyelemfelkeltő akciójukkal azt kívánták elérni, hogy Gyurcsány Ferenc egy hét múlva Brüsszelben a legszigorúbb uniós klímavédelmi vállalásokat támogassa. Eszerint az Európai Uniónak 2020-ig húsz százalékkal kell mérsékelnie az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: a miniszterelnök az EU kormány- és államfői tanácskozásán, március 7–8-án támogatja majd az Európai Bizottság klímavédelmi előterjesztését. A kormányon belül az elmúlt hetekben valóban volt vita arról, hogy Magyarország támogassa-e a bizottsági javaslatot, de végül a környezetvédelmi szempontból progresszív álláspont került ki győztesen – állította a miniszter.
A zöldszervezet azonban úgy tudja, Gyurcsány a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium nyomására csak akkor vállalná a húszszázalékos szintet, ha annak teljesítése nem lenne kötelező, hanem csak irányszámként szolgálna.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok