Miért döntöttek úgy, hogy meghosszabbítják a kormányellenes tüntetést a Kossuth téren?
– Azért, hogy érezze a társadalom, nem adjuk fel. Nem most vagy soha alapon kell tüntetni, hanem addig, míg el nem érjük végső céljainkat, úgy mint kormánytávozás, új alkotmány, választójogi törvény, médiatörvény kidolgozása…
– Nagyon kevesen vannak, s ezt élvezettel mutogatja a média egy része.
– Eddig hideg volt, hétköznap volt, de már ezen a hétvégén is többen leszünk. Nagyon meg kell becsülnünk a kordonszűkülést, remek helyünk van őszhöz képest. Akkor, hogy úgy mondjam, a kakasülőn voltunk – a fű szélén –, most meg a fő páholyt jelentő helyen: az Országgyűlés főbejárata előtti parkolóban, a kordonnál.
– Lehet-e ez a mozgalom kellően steril, ha az utcáról bárki lekanyarodhat a Kossuth térre, sanda küldetéssel is?
– Éppen ezért mondtuk ki, hogy nem tűrjük az emberi méltóság mocskolását sem egyéni, sem közösségi értelemben. Szerintünk senkit sem szabad lepatkányozni, csótányozni. Még Gyurcsányt, Gergényit sem – pedig a rendőrfőkapitányt mi katonai bíróság előtt szeretnénk látni.
– Szabad-e egy Kossuth térinek kirekesztően szólni származási alapon?
– Nem vállaljuk el az antiszemitizmust. De annak vádját sem. Nemes eszméinket akarják lejáratni azok, akik emlegetik, hogy az egyik szónok ötvenfős zsidó politikusi listát olvasott fel ősszel. Nem volt ilyen lista. Az történt, hogy egy nap megjelent a téren egy előttünk ismeretlen ember. Miután felsorolt ötven nevet, olyanokét, akik ötödik ciklusukat töltik a parlamentben, nevek említése nélkül odavetette, hogy ezek közül 15 zsidó származású. Fellépése után azonnal elküldtük, azóta se láttuk.
– Kedd délelőtt találkozott Rogán Antallal. Mi volt az értelme a Parlament Caffé-beli találkozónak, ha addigra a fideszes belvárosi polgármester már kihelyeztetett – az ön médiabeli kérésére – négy mobil vécét a téren?
– Konstatáltuk, mennyire jó dolog, hogy előzőleg mindent megtettünk a társadalmi békéért. Ő a felállított mellékhelyiségekkel, mi azzal, hogy garantáltuk, nem lesz sátorállítás, 24 órás tüntetés, nem tartózkodunk a füves területen, ahová egyébként ősszel is csak azért mentünk, mert a parkolótól el voltunk zárva. Ezen túlmenően Rogán Antallal csak telefonszámot cseréltünk, hogy probléma esetén azonnal kapcsolatba léphessünk.
– Ez már érdemi Fidesz-kapcsolat?
– Nincs direkt együttműködés köztünk. Korábban jeleztük ugyan az erre való készségünket, de nem erőltetjük. Pontosan tudjuk, hogy még nem vagyunk mindenestül vállalhatók. Nincs még olyan gárda, ami követeléseinket jól képviseli, rendet tud tartani, és képes biztonságosan kiszűrni a kétes figurákat. De efelé haladunk, vége a Hyde Park-korszaknak. Azt szeretnénk, hogy igazi agora legyen a Kossuth tér, beszéljenek azok az emberek, akiknek a hitelessége ismert előttünk, akik utat mutatnak.
– Lesz ebből valami?
– Mióta a Batthyány-örökmécsestől – ahol október 30-án újítottuk fel a demonstrációt – a Kossuth térre visszatértünk, sok jó visszajelzést kaptunk. Máris formálódik egy komoly tanácsadó testület a háttérben, ismert emberekkel, bár ők egyelőre titoktartást kértek.
– Próbálkoznak újra a provokátorok is?
– Hogyne. Mint a giliszták az esőben, sokan megjelentek olyanok, akik az elmúlt hónapokban sehol se voltak. Vannak, akik egyszer bajtársaknak mutatkoznak, aztán meg rágalmaznak. Valaki például azt terjeszti rólam, hogy a Központi Népi Ellenőrzési Bizottság tagja voltam a nyolcvanas években, pedig 1976–1990 között Ausztriában éltem. Más szerint „Gonda a tüntetőkocsiját esténként százezer forintért adja ki” …
– Jelenleg ki dönt a felszólalók személyéről?
– Szerencsére alaphelyzetben mi, a Magyar Nemzeti Bizottság 2006. Hiszen mégiscsak mi vagyunk a Kossuth téri tüntetők 80 százaléka, az infrastruktúrát az MNB 2006 szerezte vissza a rendőrségtől. Az autó és a színpad pedig az enyém.
– Miért zárták ki Takács Andrást, a tüntetések korábbi felelősét, az ön elődjét?
– Ahol ő az elmúlt 16 évben tüntetést szervezett, ott a demonstráció mindig leült. Mintha hivatásos „tüntetésleültető” lenne. Novemberben a gyűjtött pénzekkel nem tudott elszámolni. Ráadásul egy hajóskapitánynak nem illik elsőként otthagyni a süllyedő hajót. Márpedig Takács október 23-án hajnalban elpucolt a rendőrsorfal előtt. Otthagyott minket, akik arra vártunk, hogy a tűzszerészek – a BRFK-val történt megállapodás szerint – a jelenlétünkben vizsgálják át a sátrakat. Nem akartuk, hogy a rendőrség távollétünkben bármit is odarakjon. Mellesleg hétfőn 11-től erről szól a tárgyalás a Markó utca 27.-ben. Gonda László és 260 felperes társaként indult ügy, mivel jogszerűtlennek és szerződésszegésnek tartjuk a kiürítést.

Itt van, amit mindenki várt: ünnepel Szoboszlai Dominik és Buzsik Borka – fotó