Egy kiló mutatós és ízletes pritaminpaprikáért odakinn nyolcvan centet, durván számolva kétszáz forintot fizet a magyar zöldséges, idehaza ugyanezért nyolc-kilencszáz forintot kér. Jelentős a haszna, nem igaz? – Ám mi van akkor, ha az egyébként jóhiszemű kaposvári vagy pécsi zöldségesre egészségre ártalmas méreggel kezelt gyümölcsöt vagy zöldséget sóznak rá? – tette fel a kérdést a Somogy Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat igazgatója.
*
Tóth István igazgató lapunknak elmondta: a februárban Kaposvárott lefoglalt és megsemmisített, Magyarországon, sőt Európában soha nem engedélyezett és nem gyártott, izofenfosz-metil nevű mérget tartalmazó, száz kiló pritaminpaprika intő jel volt számukra. Azóta – mivel azt gyanították, hogy több kaposvári, illetve dél-dunántúli kereskedő is vásárolt Olaszországban a rovarkártevők elleni védekezést szolgáló idegméreggel kezelt spanyol paprikából – „feltérképezték a terepet”, s fokozott vizsgálatba kezdtek.
Időközben egy, a somogyi növényvédőkhöz is megküldött, tizennyolc oldalas brüsszeli jelentésből, szakmai körökben riasztásnak nevezett anyagból kiderült: januárban és februárban az unió huszonnégy pritaminpaprikát termesztő spanyol céget záratott be, tizenegyet pénzbírsággal sújtott, és megsemmisíttetett tíz vagon paprikát. Brüsszel egyébként Németországból és Angliából is kapott értesítést idegrendszeri tünetekkel járó mérget tartalmazó spanyol paprika árusításáról – tudtuk meg a növény- és talajvédelmi szolgálat igazgatójától.
– Ám ezzel még nincs vége a történetnek, most jönnek majd a primőrök Dél-Európából meg ki tudja, honnan. Megjelenik a standokon a külföldről behozott paradicsom, saláta, retek. Vigyázzunk, ha tudunk, hogy mit veszünk – figyelmeztet a növényvédelmi szakember.
Tóth István szerint koránt sincs minden rendben az uniós élelmiszerlánc-biztonsággal. Hiányzik belőle egy-két igen fontos láncszem. Kérdésünkre, hogy az idegméreggel kezelt paprikát árusító kaposvári kereskedővel szemben miként járt el a hatóság, azt a választ kaptuk, hogy a negyvenezer forintos laboratóriumi vizsgálati díj megfizetéséről nem tekinthettek el, ám a kereskedő büntetésével egyelőre várnak. Feltételezik ugyanis a jóhiszeműségét. Vélhetőleg nem tudhatta, hogy odakinn Padovában az olasz kereskedőtől mérgezett spanyol paprikát vásárol. És talán az olasz sem tudta, hogy mérgezett a spanyolhonból származó paprika. Amiként az a szintén kaposvári zöldséges sem tehetett arról, hogy nemrégen egészségre ártalmas szerrel kezelt jordániai körtét árusított.
– Jogi szakértőket kértünk fel, tőlük várunk tanácsot. Nem szeretnénk, ha a nemzetközi kereskedelmi lánc más résztvevői helyett a magyar kereskedők bűnhődnének. Egyébként Somogyban, de mondhatnám, idehaza termelt és árusított zöldséggel vagy gyümölccsel kapcsolatos panasszal az utóbbi években nemigen találkoztunk – mondta Tóth István.
Az elmúlt években azt tapasztalhattuk, hogy miközben exportunk lényegében stagnált, a zöldség- gyümölcsimport erőteljesen nőtt – tájékoztatott Fodor Zoltán, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet igazgatóhelyettese. Ezt támasztják alá az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai is. Eszerint a zöldségimport értéke évente mintegy 10 millió euróval emelkedett, így míg 2003-ban 63,9 millió euró értékű zöldséget importáltunk, tavaly már novemberben 93,8 millió eurónyi volt a külföldről behozott zöldségek értéke. Még erőteljesebb növekedést mutatott a gyümölcsimport. Gyümölcsből 2003-ban 126 millió euró értékű árut importáltunk, ami 2004-ben 150 millió, 2005-ben pedig már 180 millió euróra emelkedett. Tavaly január és november között 147,9 millió euró értékű gyümölcsöt vásároltunk külföldről. Fodor Zoltán elmondása szerint az elmúlt két-három évben egyre súlyosabb mértékeket öltött a silány minőségű zöldség-gyümölcs behozatala. Mindez szerinte többek között azért történhetett meg, mert a piacnyitással egy időben ahelyett, hogy fejlesztették volna a minőség-ellenőrző szervezeteket, azokat visszafejlesztették. Mint mondta, ez komoly gondot jelent a hazai termelőknek, mert természetesen esélyük sincs versenyképességben felvenni a versenyt az olyan árukkal, melyek a küldő országban eleve a szemétdombra kerülnének. Mint monda, a felszínre került átcsomagolási ügyek, illetve a szennyezett paprika esete csak csepp a tengerben. A magyar termelőknek – tette hozzá – azzal lehetne segíteni, ha növelnék az ellenőrök létszámát, biztosítanák a megfelelő ellenőrzési eszközöket, s emelnék az szabálytalankodókra kiróható bírság mértékét.

Ez lesz az idei anyák napja sztárvirága