Megrohamozták a pénzváltókat

Megrohamozták a pénzváltókat az eurót vásárló ügyfelek, a forint ugyanis másfél éve nem volt olyan erős az euróval szemben, mint most. A felpörgött igények miatt számos helyen hiány alakult ki az uniós valutából. Eközben közgazdászok arra figyelmeztettek, hogy a forint felértékelődése inkább a kisebb hazai vállalkozásokat érinti hátrányosan, az importanyagból dolgozó multicégeket nem.

Munkatársainktól
2007. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tudták kiszolgálni tegnap több helyen a pénzváltó boltok azokat az ügyfeleket, akik a forint utóbbi napokban tapasztalt erősödése miatt eurót vettek volna. Az igények azért nőttek meg az uniós valuta iránt, mert a forint utoljára 2005 novemberében volt ilyen erős az euróval szemben, így később – egy esetleges gyengüléssel – magasabb összegben váltható ismét forintra az uniós valuta. Elismerte az ellátási nehézségeket lapunknak Kósa Zoltán, a Magyar Pénzváltók Országos Egyesületének elnöke is, aki közölte: az óriási keresletre a pénzváltók rugalmasan próbálnak reagálni, így a szokásosnál jóval több eurót vásárolnak pénzintézetektől, ennek ellenére az utóbbi napokban számos pénzváltónál már délelőtt elfogyott az uniós valuta. A jelenlegi hiány oka Kósa szerint a forint erősödése, valamint az, hogy a turizmusból befolyó euró nem elegendő az igények kielégítésére.
Eközben közgazdászok és a hazai vállalkozások érdekképviseletei arra figyelmeztettek, hogy a forint felértékelődése inkább a kisebb hazai vállalkozásokat érinti hátrányosan, nem pedig a multicégeket. Ennek oka Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke szerint elsősorban az, hogy a multik főként importárut használnak fel, így a forintárfolyam ilyen mértékű változása gyakorlatilag nem érinti e cégeket. A magyar valuta erősödését a kisebb vállalkozások azért érzik meg jobban, mert magasabb hazai hozzáadott értékkel dolgoznak, azaz a termékük előállításához szükséges források nagyobb részét forintért vásárolják meg. Parragh úgy véli, a leghátrányosabb helyzetben lévő szektor a textilipar, itt ugyanis a kiadások 70 százalékát a bérköltségek jelentik. Az MKIK összességében nem számít az export visszaesésére, már csak azért sem, mert a teljes magyar kivitel egyharmadát az importanyagokat felhasználó negyven legerősebb multicég adja.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Suppan Gergely, a Takarékbank közgazdásza is, aki eltúlzottnak értékelte a forint felértékelődését övező aggodalmakat. Suppan úgy vélekedett, a nagy exportőrvállalatok a magyar valuta erősödése ellenére is meg tudják őrizni piaci pozícióikat, hiszen több esetben százszázalékos importból dolgoznak, s az árfolyammozgás ellen bebiztosítják magukat. A közgazdász szerint a jelenlegi erősödés néhány szektort, így a gyógyszer- és textilipart, valamint a mezőgazdaság egyes területeit érintheti hátrányosan, mivel exportra termelnek, de forrásaik jelentős részét itthonról szerzik be. Amennyiben a forint erősödése huzamosabb ideig tart, előfordulhat, hogy az érintett cégek a jövedelmezőségük csökkenése miatt kevesebb pénzt tudnak majd fejlesztésekre szánni.
Bár a forintfelértékelődés káros hatásainak kiküszöbölésére több eszköz áll rendelkezésre, számos vállalat nem él velük. Pénzintézeti kimutatások szerint a hazai cégek több mint fele ismeri ugyan az árfolyamkockázat mérséklését szolgáló lehetőségeket, ám csupán 12 százalékuk él azokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.