Megtorpedózott uniós törekvés?

Két fideszes és egy KNDP-s képviselő tegnap határozati javaslatban szólította fel a kormányt, hogy álljon ki az uniós Nabucco vezeték terve mellett. Gyurcsány Ferenc az egyetlen olyan uniós miniszterelnök, aki az EU törekvését megtorpedózva próbálja energetikai gondjait megoldani – véli Németh Zsolt. Andris Piebalgs energetikai biztos a napokban úgy nyilatkozott, a Nabuccót az unió prioritásként kezeli, ám nincs álláspontja az alternatív beszerzési forrásokról.

Munkatársainktól
2007. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre gyerekcipőben jár a közös európai energetikai politika – ismerte el lapunknak nyilatkozva Németh Zsolt, ám szerinte több tagállam is támogatja, hogy az uniós alkotmány témái közé ez is bekerüljön. Az EU energetikai biztosának szóvivője brüsszeli tudósítónknak a napokban úgy nyilatkozott, a Nabucco gázvezetéket az unió prioritásként kezeli, ám nincs semmiféle álláspontja az alternatív beszerzési forrásokkal kapcsolatban. Németh Zsolt szerint egyelőre valóban nem szokatlan, hogy a tagállamok külön utakon járnak, ám a magyar kormányfő az egyetlen, aki az uniós tervekkel szembehelyezkedve oldaná meg a gázproblémákat. „A Fidesz nem érti, hogy egy EU-tagország miniszterelnöke miért lobbizik az orosz érdekek mellett” – mondta a bizottsági elnök. Leszögezte, nem az Oroszországgal való tárgyalást ellenzik, hanem azt, hogy „egy olyan energiamonopólium alakuljon ki, amely nem fogadja el a piac alapvető normáit saját magára nézve sem”. Németh hozzátette, Moszkva és a Fidesz-kormány közötti rossz viszony oka a délszláv válság, az 1998-as orosz gazdasági krach, valamint a térség NATO-csatlakozása volt, ám felhívta a figyelmet, hogy később külügyminiszteri és házelnöki szinten is tartottak találkozót.
Konsztantyin Koszacsov, az orosz alsóház külügyi bizottságának elnöke az MTI-nek nyilatkozva elutasította azt a latolgatást, amely szerint Vlagyimir Putyin elnök bármiféle magyar politikai erőt támogatna. Visszautasította, hogy a Kék Áramlat tovább fokozná Magyarország amúgy is túlzott energiafüggését Oroszországtól. Úgy vélte, hogy a Kék Áramlat 2 növelné Magyarország súlyát, hiszen elosztóközponttá válhatna az európai gáztranzitban. Kapcsolatát Koszacsov kitűnőnek nevezte Eörsi Mátyással és Németh Zsolttal is, megjegyezve ugyanakkor, hogy a liberálisok frakciójából indul ki azoknak a javaslatoknak a legtöbbje, amelyekkel nem ért egyet. Koszacsov üdvözölné, ha kapcsolat jönne létre pártja, a magát jobbközép erőként meghatározó Egységes Oroszország és a Néppárthoz tartozó magyar pártok között. Mint mondta, Németh Zsolttal külügyi bizottsági elnökökként találkoztak tavalyelőtt Moszkvában, de reményét fejezte ki, hogy ez a kapcsolat pártközivé érhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.