A hazánkban drámaian magas halálozási arány miatt a méhnyakrák kezelésével összefüggő itthoni és nemzetközi tapasztalatok, valamint a betegség kialakulásának megelőzése volt a legfontosabb téma a Magyar Nőorvos Társaság cervixpathológiai szekciójának a hét végén Hajdúszoboszlón megrendezett XVII. tudományos ülésén. Simon József, a szekció alapítója és vezetőségi tagja lapunknak elmondta: a kétnapos ülésen neves szakemberek harminc előadásban foglalkoztak a súlyos gonddal. Magyarországon ugyanis évek óta átlagosan ötszáz nő hal meg méhnyakrákban annak ellenére, hogy ma már senkinek sem kellene áldozatul esnie ennek a betegségnek. A szűrővizsgálatok lehetővé teszik, hogy a kórt korai stádiumában felfedezzék és gyógykezeljék. Mégis, a hazai halálozási statisztika az Európai Unió országai között a harmadik legrosszabb, itthon hozzávetőleg kétszer annyi a méhnyakrák által kioltott életek száma, mint az európai átlag.
A betegség leginkább a 25–65 éves korosztályba tartozókat veszélyezteti, vagyis 2,5 millió nőnek kellene rendszeresen részt venni a szűrővizsgálatokon. Sajnos azonban alig az egynegyedük él a lehetőséggel.
Mivel a szűrésen megjelenni nem kötelező, az ülés résztvevői úgy döntöttek, ismételten felhívják a figyelmet a vizsgálatok fontosságára. Felveszik a kapcsolatot az egészségügyi hatóságokkal is, hogy közösen újragondolják, mit lehetne tenni a kedvező változásokért.
Simon József arról is beszámolt, hogy ma már a humán papillóma elleni védőoltás is létezik, sokan azonban egyelőre azért nem juthatnak hozzá, mert százezer forint az ára. Az egészségügyi hatóságokkal tervezett megbeszéléseken ezért nemcsak szervezési, hanem financiális kérdések napirendre tűzését is javasolják majd.

Fideszesek kínzását és kivégzését vetette fel Magyar Péter rajongója