Immár hazatérő vendégként látogatott Gyurcsány Ferenc Moszkvába, ismételten bizonyítva, hogy a magyar külpolitika súlyponti kérdéseként, egyfajta kitörési pontjaként kezeli az orosz kapcsolatot. A Kreml számára sem közömbös Magyarország jelenlegi miniszterelnöke. Putyin ezt azzal demonstrálta, hogy Novo Ogarjevóban, rezidenciáján fogadta Gyurcsány Ferencet. Moszkva Magyarországhoz fűződő viszonyát jól jellemezték az orosz külügyi szóvivő szavai is, aki méltányolta a magyar kormány pragmatizmusát és konstruktív hozzáállását. Az elégedettséget csak fokozta, hogy hosszú huzavona után a közelmúltban orosz kézbe került a Malév. Az orosz sajtó azért azt is megjegyezte, hogy magyarországi szociális problémák megoldására és saját pozícióinak erősítésére igyekszik kihasználni Gyurcsány Ferenc az Oroszországhoz fűződő kapcsolatokat.
*
A Kék Áramlat kontra Nabucco- gázvezeték kapcsán Gyurcsány Ferencet ért ellenzéki és amerikai bírálatok után várható volt, hogy a kormányfő nem az energetikai kérdéseket helyezi tárgyalásait értékelő beszámolóinak középpontjába, az orosz hírügynökségi jelentések ugyanakkor szinte kizárólag a ma-gyar–orosz energetikai együttműködés sikerességét emelték ki a látogatásról beszámolva. Lapunk információi szerint is ezek a kérdések adták a vizit súlyát. A Kék Áramlat támogatása kapcsán új elemre nem lehetett számítani, felmerült viszont a gázár kérdése, Magyarország ugyanis a nyugati országoknál drágábban kapja a gázt. Szóba került a magyarországi tározók terve is, s úgy tűnik, a geológiai adottságok miatt nem egy nagy, hanem négy kisebb tározó épül. Gyurcsány lobbizott azért is, hogy a Mol újabb mezőt kapjon Oroszországban. A Kék Áramlat–2 és az EU által pártolt Nabucco-gázvezetékterv közötti választás lehetőségéről a magyar kormányfő magyar újságíróknak úgy fogalmazott, Budapest és Moszkva lényegében ugyanazt mondja: mindenkinek a nemzeti érdekei alapján kell meghoznia a legjobb döntést, és ez alapján fog kiderülni, hogy a két elképzelésnek van-e metszete. A Gazprom még nem döntött arról, hogy a Kék Áramlat Törökországból milyen úton jut majd el Európába, a Mol természetesen még nem tudott dönteni a két elméleti alternatíváról, jelesül arról, hogy a Nabuccón vagy a Kék Áramlaton érkező gázból vásárol-e, ha lesz gáz, ha lesz vezeték – fejtegette Gyurcsány.
A miniszterelnök felidézte, hogy a múlt évben több európai ország is kötött kétoldalú megállapodást a Gazprommal. Gyurcsány egyúttal megnyugtatta Brüsszelt, Magyarország a „szövetségesi együttműködés szabályai szerint a hosszú távú biztonság figyelembevételével érvényesíti nemzeti érdekeit”.
Vlagyimir Putyin úgy vélte, a Gyurcsány Ferenccel létrejött megállapodásai közül minden teljesült. Kiemelte a magyar export tavalyi növekedését, amelyet szakértők a Magyarországon települt multik új oroszországi exportjának tudtak be. Putyin utalt arra, hogy nagy tervek vannak a gáziparban, akárcsak a közlekedés és a szállítás területén. Putyin a kapcsolatok teljes körének megvitatását javasolta Gyurcsánynak, különös tekintettel az ősszel esedékes orosz–magyar kormányközi konzultációkra.
A magyar kormányfő találkozott Mihail Fradkov kormányfővel is. Ennek keretében aláírták a moszkvai magyar kereskedelmi képviselet eladásáról szóló jegyzőkönyvet. Az épületet június végéig el kell hagyniuk a bérlőknek. A kormány e döntése ellentétes az általános trenddel, több kelet-európai ország ugyanis éppen mostanában létesít az orosz fővárosban egységes kereskedelmi központot.
vezércikk a 7. oldalon

Hajmeresztő szökési terv Esztergomban