Németország: jogvédelem a médiának

Stefan Lázár
2007. 03. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német alaptörvény határozottan védi a sajtó szabadságát – erre utal az alkotmánybíróság ítélete a havonta megjelenő Cicero ügyében. A rendőrség 2005 tavaszán házkutatást tartott a lap szerkesztőségében. Az akció jogtalan volt – állapították meg a köztársaság legfelsőbb jogi grémiumának bírái. Az újság az azóta életét vesztett terrorista, Abu Muszab az-Zarkávi tetteivel foglalkozott, és cikkében idézett a Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) egyik titkosított jelentéséből. Az írás megjelenését követően az államügyészség nyomozást indított a Cicero főszerkesztője és a cikk szerzője ellen. A házkutatás során a redakció egyik számítógépének adatait lemásolták. A nyomozók megjelenését azzal indokolták, hogy a BKA bizalmas aktájából megszerzett adat a szolgálati titoktartás megsértését segítette elő.
Az első tárgyalás során a szövetségi kormány képviselője jogosnak minősítette a házkutatást, abból a meggyőződésből kiindulva, hogy a bűnügyi hivatal egyik alkalmazottja juttatta el az információt a magazinhoz. Wolfram Weiner főszerkesztő fellebbezése után került az ügy az alkotmánybíróság elé, amely kimondta: „Sajtóképviselők elleni nyomozás során megengedhetetlen a házkutatás és a lefoglalás, ha az kizárólag egyetlen célt szolgál – felfedni az informátor kilétét.” Az alaptörvénnyel ellentétes intézkedés elmarasztalása védelmet jelent mind az informátor, mind a nyomozó újságíró számára – hangoztatta a főszerkesztő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.