Élt felterjesztési jogával a múlt heti botrányos ülésen a szocialista és szabad demokrata többségű testület, és kérte a kormányt, vizsgálja meg újra a radarállomás kérdését, egyben a lehetséges további helyszíneket is – különös tekintettel a Zengőre. A beadvány azonban nem kötelező érvényű, azaz a kormány a kéréstől eltérően is dönthet.
Az építkezést tehát inkább megakadályozhatta volna az ellenzék által javasolt úgynevezett változtatási tilalom elrendelése – legalábbis a helyi szabályzat módosításáig. Az erről szóló napirendi pontot azonban az előző ülésen elnapolták, így az tegnap került ismét a döntéshozók elé. Ezúttal is sok civil volt jelen a városháza nagytermében, s az egybegyűlteket tegnap is többször fel kellett szólítani, hogy tartózkodjanak a hangos véleménynyilvánítástól – nem sok eredménnyel.
A városvezető koalíció, ahogy az előre jelezhető volt, nem szállt szembe a kormány döntésével, az MSZP–SZDSZ-es többségű közgyűlés nem szavazta meg az építési változtatási tilalmat. Az előzményekhez tartozik, hogy a hét elején a szintén koalíciós többségű városfejlesztési bizottság sem támogatta a tárgyalandó előterjesztést, így a döntés nem ért senkit meglepetésként.
Az ellenzék hiába érvelt azzal, hogy a radar felépítése veszélyt jelenthet a pécsi ivóvízbázisra, emellett előre nem látható gazdasági és egészségügyi kockázatoktól is tartani kell, a szocialisták szerint a minisztériumi szakértőkkel az elmúlt napokban sikerült tisztázni a félreértéseket.
A baloldal álláspontja az, hogy a felépítendő radar által kibocsátandó sugárzás mértéke jóval a határértékeken belül marad, a lokátor tervei pedig minden jogszabálynak megfelelnek – mondta Hódosi Vera, a kérdést tárgyaló bizottság szocialista elnöke. Párttársa, Meixner András azt hangsúlyozta, kormánypárti képviselőként nem bújhatnak ellenzéki vagy civil szerepkörbe. Azért sem szavazzák meg a változtatási tilalmat – érvelt –, mert továbbra is tárgyalniuk kell a kormánnyal, a javaslat elfogadásával viszont nem hagyták volna nyitva ennek lehetőségét.
Az ellenzék szerint viszont nem politikai kérdésről van szó. A képviselőknek, mondták el többen is, a helyi érdekeket kell elsősorban szem előtt tartaniuk, nem pártjuk felsőbb vezetésének útmutatásait. Kővári János, az Öszszefogás Pécsért Egyesület frakciójának vezetője a közgyűlés után a Fidesszel közösen tartott sajtótájékoztatón egyszerűen gyávának nevezte a koalíció tagjait. Kijelentette, ha a kormányuk nem tiltotta meg nekik, hogy a lokátor ellen szavazzanak, akkor kiállhattak volna a pécsiek érdekei mellett, ha azonban pártutasításra cselekedtek, az ez esetben magát a helyi demokráciát kérdőjelezi meg.
Az ellenzéki politikusok világossá tették, hogy a közeljövőben további lépéseket terveznek a radar Pécsre telepítése ellen. Első lépésben meg fogják támadni a Honvédelmi Minisztérium által beadott építési engedélyt, szerintük ugyanis a terv nem felel meg a pécsi építési szabályzatban rögzítetteknek. Abban bíznak, hogy ezzel jelentősen lassíthatják, vagy akár teljesen meg is akadályozhatják az építkezést. Elhangzott: végső esetben annak a lehetőségét sem zárják ki, hogy időközi önkormányzati választások kiírását kezdeményezzék.

Itt van, amit mindenki várt: ünnepel Szoboszlai Dominik és Buzsik Borka – fotó