Soha nem tapasztalt Fidesz-előny

Soha nem látott Fidesz-előnyt mért a Medián március eleji felmérésében. A Fidesz kétszer akkora támogatottságot élvez, mint az MSZP. A számok tükrében: 59-30 százalék az állás az ellenzéki párt javára a választani tudó biztos szavazók körében. Kiderült az is: főként a mérsékeltebb fideszes politikusok népszerűsége nőtt a közelmúltban.

Munkatársunktól
2007. 03. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hónap alatt öt százalékponttal csökkent az MSZP támogatottsága, a Fideszé pedig hattal nőtt a Medián szerint a teljes népességet tekintve. Az SZDSZ három százalékon, míg az MDF négy százalékon áll. Az 1200 fős mintán végzett kutatás alapján az MSZP szavazótáborának folyamatos zsugorodását némiképp kompenzálja a megmaradt szimpatizánsok nagyobb szavazási hajlandósága, így a választani tudó „biztos” szavazók körében valamivel kisebb a Fidesz előnye, mint ami a támogatók számából következne. Az MSZP népszerűsége egyébként a Bokros-csomag óta nem volt ilyen alacsony. A kis pártok támogatottsága lényegében nem változott, emiatt kevésbé szembetűnő az MDF fél éve tartó folyamatos erősödése, amit a pártot választani tudók körében mért hatszázalékos támogatottság mutat.
*
A Medián szerint az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése óta a gazdasági elégedetlenség és a politikai konfliktusok kiéleződésétől való félelem ingatag egyensúlya mozgatja a közvéleményt; amikor az előbbi volt meghatározó, nőtt, amikor az utóbbi, csökkent a Fidesz előnye. Ezt egy a Medián által egy héttel korábban végzett felmérés is megerősíti, mely szerint a reformok megnövekvő elfogadásával az egészségügyi miniszter népszerűsége nem csökkent. Ugyanakkor az előző hónap óta nőtt a fideszes politikusok népszerűsége, főleg azoké, akiket a politikai elemzések a mérsékeltek közé sorolnak. Mindeközben a kormánypárti politikusok népszerűsége csökkent: Gyurcsány Ferenc megítélése újabb mélyponton áll, az immár pártelnök-kormányfőről miniszterelnökké választása óta most mondták a legkevesebben, hogy szívesen látnák „fontos politikai szerepben”.
A fenti kutatási eredmények nem igazolják az utóbbi hetekben tapasztalható kormányzati kommunikáció eredményességét. A nemzeti ünnepet megelőzően ismét terrorveszélyről és a Fidesz szeptember óta tartó radikalizálódásáról, antiszemita ordas eszmékkel való kokettálásokról beszélt az MSZP. Emlékezetes, Gyurcsány sokszor idézett, The Timesnak adott interjújában például úgy nyilatkozott: „Az ország demokratikus többsége számára az Árpád-sávos zászló a nemzetiszocialisták jelképe. Az, hogy ez a zászló feltűnik a Fidesz rendezvényein, az emberek többsége számára azt jelenti, hogy a Fidesz érdekközösséget vállal szélsőjobboldali eszmékkel.”
A Szonda Ipsos egy hónappal korábban, februárban még arra az eredményre jutott, hogy csökkent a különbség a Fidesz és az MSZP támogatottsága között. A Fidesz 51 százalékon, az MSZP 34 százalékon állt a részvételüket biztosra ígérő pártválasztók körében. Ugyanakkor ennek ellentmondanak a legutóbbi Gallup-adatok is. A Gallup mérése szerint a pártot választó biztos szavazók között az MSZP 29, a Fidesz 60 százalékot mondhat magáénak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.