Egy hónap alatt öt százalékponttal csökkent az MSZP támogatottsága, a Fideszé pedig hattal nőtt a Medián szerint a teljes népességet tekintve. Az SZDSZ három százalékon, míg az MDF négy százalékon áll. Az 1200 fős mintán végzett kutatás alapján az MSZP szavazótáborának folyamatos zsugorodását némiképp kompenzálja a megmaradt szimpatizánsok nagyobb szavazási hajlandósága, így a választani tudó „biztos” szavazók körében valamivel kisebb a Fidesz előnye, mint ami a támogatók számából következne. Az MSZP népszerűsége egyébként a Bokros-csomag óta nem volt ilyen alacsony. A kis pártok támogatottsága lényegében nem változott, emiatt kevésbé szembetűnő az MDF fél éve tartó folyamatos erősödése, amit a pártot választani tudók körében mért hatszázalékos támogatottság mutat.
*
A Medián szerint az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése óta a gazdasági elégedetlenség és a politikai konfliktusok kiéleződésétől való félelem ingatag egyensúlya mozgatja a közvéleményt; amikor az előbbi volt meghatározó, nőtt, amikor az utóbbi, csökkent a Fidesz előnye. Ezt egy a Medián által egy héttel korábban végzett felmérés is megerősíti, mely szerint a reformok megnövekvő elfogadásával az egészségügyi miniszter népszerűsége nem csökkent. Ugyanakkor az előző hónap óta nőtt a fideszes politikusok népszerűsége, főleg azoké, akiket a politikai elemzések a mérsékeltek közé sorolnak. Mindeközben a kormánypárti politikusok népszerűsége csökkent: Gyurcsány Ferenc megítélése újabb mélyponton áll, az immár pártelnök-kormányfőről miniszterelnökké választása óta most mondták a legkevesebben, hogy szívesen látnák „fontos politikai szerepben”.
A fenti kutatási eredmények nem igazolják az utóbbi hetekben tapasztalható kormányzati kommunikáció eredményességét. A nemzeti ünnepet megelőzően ismét terrorveszélyről és a Fidesz szeptember óta tartó radikalizálódásáról, antiszemita ordas eszmékkel való kokettálásokról beszélt az MSZP. Emlékezetes, Gyurcsány sokszor idézett, The Timesnak adott interjújában például úgy nyilatkozott: „Az ország demokratikus többsége számára az Árpád-sávos zászló a nemzetiszocialisták jelképe. Az, hogy ez a zászló feltűnik a Fidesz rendezvényein, az emberek többsége számára azt jelenti, hogy a Fidesz érdekközösséget vállal szélsőjobboldali eszmékkel.”
A Szonda Ipsos egy hónappal korábban, februárban még arra az eredményre jutott, hogy csökkent a különbség a Fidesz és az MSZP támogatottsága között. A Fidesz 51 százalékon, az MSZP 34 százalékon állt a részvételüket biztosra ígérő pártválasztók körében. Ugyanakkor ennek ellentmondanak a legutóbbi Gallup-adatok is. A Gallup mérése szerint a pártot választó biztos szavazók között az MSZP 29, a Fidesz 60 százalékot mondhat magáénak.

Ennyibe kerül a Velencei-tó az idén