Egy dinoszauruszcsalád megkövesedett maradványaira leltek amerikai kutatók Montanában. A felnőtt állat és két utódja csontjai egy föld alatti üregben rejtőztek egy kanyargós járat végén – írta a BBC.
A kifejlett példány 2,1 méteres és 22–32 kilogramm súlyú lehetett. A tudósok szerint a dinók testfelépítése arra utal, hogy a védett odút, amely hasonló a mai kisemlősök vackához, ők maguk ásták ki. A paleontológusok előtt eddig ismeretlen állatoknak az Oryctodromeus cubicularis nevet adták.
Kutatók szerint a lelet elsősorban azt bizonyítja, hogy az őshüllők korántsem voltak annyira kitéve a természeti csapásoknak, mint eddig gondolták. Megfelelően gondoskodtak önmagukról és utódaikról, és képesek voltak megvédeni magukat az időjárás viszontagságaival szemben is.
Tudományos körökben elfogadott tény volt, hogy a földet valaha benépesítő dinoszauruszok kihalása egy aszteroida számlájára írható. A kisbolygó 65 millió évvel ezelőtt csapódott be a mai Mexikó területén, és jégkorszakot idézett elő. Egyes vélemények szerint az őshüllők kihalása már 300 ezer évvel korábban megkezdődött. Sorsukat azonban végképp megpecsételte a Mexikóban landoló aszteroida.
A montanai leletből arra lehet következtetni, hogy a dinoszauruszok egy része túlélhette a természeti kataklizmákat, hiszen alkalmazkodhattak a sarkvidék, a sivatag és a magas hegyek extrém környezeti adottságaihoz is. Tehát később és más okból tűntek el a földről, mint mostanáig feltételezték.

Nincs több titok – itt van a jövő évi költségvetés