A végzetes 1944. március 19. előzményeihez tartozik, hogy még március 16-án Fall Endre, a Revíziós Liga igazgatója felkereste Bajcsy-Zsilinszkyt, és elmondta: értesülése szerint a németek meg akarják szállni Magyarországot. Erre Zsilinszky felkereste Keresztes-Fischer belügyminisztert, majd Kállay miniszterelnököt, akik megnyugtatták őt, hogy itt, Magyarországon „ellenállás nélkül semmi nem fog történni”. Miután estére hivatalos volt egy vacsora utáni feketére Somogyi Béla közjegyzőhöz, csak éjszakára jött haza. Viszont másnap, március 19-én reggel már váratlan események érték őt és feleségét Attila úti lakásukban. Erről így ír özvegye a nekem később eljuttatott visszaemlékezésében:
„Reggel háromnegyed kilenckor csengettek. Én már a kis ablakot kinyitottam az ajtónál, ahol egy középkorú, markáns arcú, a magyar nyelvet idegen kiejtéssel beszélő, jól öltözött, civil ruhás férfi állott.
– Igen – feleltem minden gyanú nélkül. – Most alszik, tessék tizenegy órakor telefonálni.
Ezzel be is csuktam az ajtót. Kisvártatva ismét felhangzott a csengő hangja, csak most már türelmetlenebbül. – Mit akarnak? – kérdeztem most már idegesen, miközben lelöktem az ismeretlen kezet a kilincsről, és bezártam az ajtót.
– Engedjen be bennünket! – hallatszott a válasz. – A német rendőrségtől jöttünk!
Kinézve csakugyan három SS-legényt pillantottam meg, mire újból becsuktam a kis ablakot. A csengő azonban szinte szakadatlanul csengett. Miközben ez történt, olyan idegsokkot kaptam, hogy egy hang sem jött ki a torkomon, nem tudtam beszélni. Bementem a hálószobába, egy papírra felírtam: „Itt vannak a németek!” – és a telefonasztalkára tettem Endre számára.
Mire mindez lezajlott, nagyot reccsent kint az ajtó, lövések hallatszottak, a németeknek sikerült kilőni a zárat, és behatoltak az előszobába. Az uram lövésre készen tartott fegyverrel a hálószoba ajtajában állott. A külső szoba homályos üvegajtaján keresztül megjelent az egyik fegyveres SS árnyalakja… „Hinaus! Hinaus!” – hallatszott az ordításuk az ajtón keresztül. Endre ekkor lőtt először. Az SS-ek géppisztolysorozatokkal válaszoltak. Azután újra Endre lőtt, s a németek ismét sorozattal válaszoltak. Az ajtóüvegek, az ablakok, a tükrök szilánkjai csörömpölve szóródtak szét a lakásban. Amikor pedig a másik oldalról, a fürdőszobán át akarták megközelíteni Endrét, ő a hang irányába lőtt… Mint utóbb megállapítottam, összesen 36 lövést adtak le hárman a Gestapo részéről a lakásban. És a lövések közepette hallottam Endre szavait: „Egy haslövés… Egy váll-lövés…” Azt hittem, hogy az ő lövéseinek a találatait közli velem, de kiderült, hogy a saját sebeit mondta be.
Végül is eldőlt az egyenlőtlen harc. „Adjuk meg magunkat, Endre” – mondtam neki, amikor az utolsó golyót is kilőtte pisztolyából. Endre ekkor a pisztolyt kidobta az ajtón a nappaliba, mire az SS-ek berohantak a szobába, a több sebből vérző Endre kezeit hátrakötötték, és elvezették. Mielőtt belökték volna az autóba, a közben odasereglett emberek felé elkiáltotta magát: „Éljen a független és szabad Magyarország!”
Az események krónikájához tartozik, hogy Bajcsy-Zsilinszkyt elvitték a Mosonyi utcai rabkórházba. A Magyar Nemzet akkori főszerkesztőjéhez, Parragi Györgyhöz 1948. november 16-án eljuttatott levélből megtudhatjuk a rendőr őrnagy orvos közlését:” …megállapítottam, hogy két lövési sérülést szenvedett: egy áthatolót alhasán és egy bennrekedt lövést a bal vállízületében. És még egy hónap múlva, április 17-én is 38,2-re ment fel a láza.” Mindezek ellenére a börtönben is bátran viselkedett. Rabtársától – Barcs Sándortól – tudjuk, hogy egy alkalommal, amikor az árjáknak fel kellett tartaniuk a kezüket, Bajcsy-Zsilinszky nem tette a kezét a magasba. Természetesen a zsidókhoz sem jelentkezett. Midőn ezért felelősségre vonták, kijelentette: „Én ugyanis turáni vagyok és nem árja…”
Amikor később – kiszabadulva börtönéből – a magyar–német viszonyról ír egyik levelében, bátran megállapítja: „Az a véleményem, hogy Magyarország megszállása politikai hiba volt még német szempontból is…”
Vigh Károly,
a Bajcsy-Zsilinszky Társaság elnöke

Megvannak a matematikaérettségi hivatalos eredménye