Újabb botrány a Fehér Ház körül

2007. 03. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb súlyos botrány van kibontakozóban a Fehér Ház körül, különös tekintettel George W. Bush vitatott kampánymódszereiről elhíresült tanácsadójára, Karl Rove-ra. Az ügy két hete robbant ki, amikor nyilvánosságra került, hogy a kormányzat utasítására szövetségi ügyészeket mozdítottak el állásukból, és olyan személyekkel váltották fel őket, akik politikailag jobban megfelelnek a kabinetnek; egy esetben például Rove védence kapta a „megüresedett” helyet.
Elsősorban Alberto Gonzales igazságügyi miniszter került az ügy vizsgálatát már csak aktuálpolitikai célszerűségből is szorgalmazó demokraták célkeresztjébe: ha tudott az elbocsátásokról, akkor azért mondatnák le, ha pedig nem, akkor pedig amiatt, hogy „nem volt képben” a felelősségére bízott területen zajló eseményekről. S ha mindez nem lenne elég, a gyanús személycserékhez a polgárjogok korlátozása kapcsán sokat támadott, 2001. szeptember 11-ét követően hozott hazafias törvény (Patriot Act) szolgáltatott jogalapot. Ez lehetővé tette, hogy úgy nevezzenek ki szövetségi ügyészeket, s azok úgy tevékenykedhessenek, hogy – a szokásokkal szemben – nem erősíti meg őket a szenátus.
Hosszas nyilatkozatháborút és alkudozást követően szerdán a képviselőház, tegnap pedig a szenátus igazságügyi bizottságai döntöttek úgy, hogy felhatalmazást adnak a törvényhozás vezetőinek: ha úgy ítélik meg, küldjenek idézést Bush azon négy tanácsadójának, akikhez az ügy szálai vezetnek. Az elnök ezzel szemben már korábban leszögezte, hogy nem járul hozzá Rove és társainak eskü alatti kongresszusi meghallgatásához, amelyek tartalmát rögzítenék is, mert ez szerinte a jövőben lehetetlenné tenné, hogy „őszinte tanácsot adjanak számára”. Bush arra tett ígéretet, hogy ha a törvényhozás tartózkodik az idézések kiküldésétől, lehetővé teszi, hogy tanácsadói ne eskü alatt válaszoljanak a képviselők és a szenátorok kérdéseire. Ha viszont a kongresszus beidézi Rove-ékat, a Fehér Ház perre megy, amelyben ítélet csak a Bush-kabinet 2009-es távozása után remélhető.
Akármi lesz is az ügy kimenetele, s annak hatása az elnökre és embereire, a botránynak köszönhetően a szenátus kedden már visszavonta azt az említett jogszabályt, amely lehetővé tette a vitatott személycserék „rugalmas” lebonyolítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.