Az üzlet az üzlet

Erdélyi Péter
2007. 05. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megbízott császári bírónak lenni egy jelentős gyarmaton nem kis karrier, de vademberek bírájának már kevésbé, gondolta Paul Boether, amikor kinevezték, és Új-Guineába küldték. Kollégái azzal biztatták, hogy a gyarmati szolgálat ugródeszkának is alkalmas, arról nem beszélve, hogy kalandnak sem utolsó.
– McCherry azért került a kannibálok üstjébe, mert dinamittal halászott az új-guineai patakokban. A bennszülötteket megrémítette a robbanások zaja, és azt hitték, hogy ő csinálja a mennydörgést, támasztja a zivatart, amely elpusztítja a termést. McCherryt csizmástul sütötték meg – magyarázta Boethernek a kormányzó.
Az új bíró ezzel az üggyel debütált. A kormányzóság büntetőexpedíciót indított a hegyi falu ellen, hogy felkutassa a gyilkosokat. Boether, akinek tapasztalatszerzésként kellett a csapattal tartania, megriadt a feladattól, hiszen a hegyi falvak lakóinak vadsága legendás, de visszaút már nem volt.
– Kormányzó úr! A part menti falvakból elmenekült minden férfi, amikor megtudták, hogy az emberevők földjére készülünk! Hol találunk most teherhordókat? – kérdezte rémülten a bennszülött rendőrök vezetője.
A kormányzó azonban nem esett kétségbe, felkutatta a pápuákat, és megszerveztette az expedíciót: végül harminc állig felfegyverzett rendőr és kilencven teherhordó segítette a fehérekből álló ötfős küldöttséget.
Már egy hete ostromolták a hegyeket, és Boether halálosan kimerültnek érezte magát, de azonnal elfeledkezett a fáradtságról, amikor meglátta az emberevőket. Meg sem tudott mukkanni, úgy megrémült a vademberek látványától. A testőre közbelépett, és „tüzes botjával” a levegőbe lőtt, mire a pápuák fejvesztve futottak be a vadonba.
A bűnös falu üres volt, amikor az expedíció megérkezett. Két álló napig egy teremtett lelket sem lehetett látni.
– Ilyen esetekben várni kell talán egy hetet is. Majd az éhség hazahajtja őket! – bizakodott a rendőrök vezetője. Harmadnap azután valóban feltűnt a falu szélén a főnök és mögötte az egész atyafisága.
A két had percekig nézett farkasszemet egymással, mígnem a törzsfőnök, látva a túlerőt, előlépett, és a megadás jeléül letette a földre íját és dárdáját. Az első percek feszültsége lassan feloldódott, megkezdődhettek a tárgyalások.
– Tisztelt Boether úr, önnek kell beszélnie a főnökkel! Ne feledje, hogy valószínűleg minden hadra fogható férfi részt vett McCherry meggyilkolásában, de nekünk öt tettes is elég – szólt a rendőrparancsnok a bírónak, aki az izgatottságtól kicsit rogyadozó lábakkal indult a főnök felé.
Ahogy telt az idő, egyre kilátástalanabbnak tűnt, hogy eredménnyel zárul a tárgyalás, hiszen a főnököt is le kellett volna tartóztatni. A kormányzó szerint ugyanis neki is kijár a börtönfogság, hogy biztosan leszoktassa népét az emberhúsról.
A főnök azonban hallani sem akart a börtönről, s hogy meglágyítsa a bíró szívét, felajánlotta neki a lányát. A bíró először nevetett az ajánlaton, de amikor elővezették a félmeztelen szüzet, azonnal hangot váltott: „Egyre nyugtalanabbak ezek a vadak, jobb lesz elfogadni a főnök javaslatát, bilincseljék meg azt az öt közembert, és induljunk haza!” – adta ki a parancsot Boether.
Korinombót, a tizenhat éves leányt szintén magával vitte, majd állomáshelyén a helyi szokások szerint nőül vette. Akkoriban a vásárolt feleség és a vegyes frigy mindennapi gyakorlat volt a gyarmati hivatalnokok körében. Boether is boldog házasságban élt emberevő feleségével, amíg vissza nem rendelték Németországba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.