Egyházi iskolák: kisebb támogatás

Aligha tudja könnyen elfogadtatni az egyházakkal a kormányzat azt a koncepciót, amely az egyházi közoktási kiegészítő támogatás kiszámítását változtatná meg. Ám az eddigi metódus is évek óta vitákat gerjeszt az állami egyházpolitika és az érintett felekezetek között.

Joó István
2007. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányzati oldal szakmai szintű találkozón a minap terjesztette a tizenhat iskolafenntartó vallási közösség elé a közoktatási kiegészítő támogatás tervezett átalakítását. A módosítás lényege, hogy ettől fogva nem együttesen, hanem szakmacsoportok szerint számítanák ki a járandóságot. Így éppen a legnagyobb fajlagos költségű középiskolai kiegészítő normatíva lenne a legkevesebb és az óvodai a legmagasabb. A különbség akár tízszeres lehetne. Ez az intézkedés annál inkább csapás lenne a történelmi egyházak közoktatására, mivel iskolarendszereik fordított piramisra hasonlítanak. Vagyis legnagyobb arányban gimnáziumaik, szakközépiskoláik vannak, kisebb arányt képvisel az általános iskola, az óvoda pedig kevéssé jellemző az esetükben.
Egyházi közoktatási kiegészítő támogatásra egyébként azért van szükség, mert az alapnormatíva a felét sem fedezi az óvodák, iskolák működésének. Az önkormányzati intézmények jelentős kiegészítést kapnak a tulajdonképpen állami szereplőnek számító, adóbevételekkel rendelkező fenntartójuktól. Az egyházak iskoláinak kiegészítését közvetlenül az állam fedezi az önkormányzati ráfordítás országos átlaga alapján. Úgy tudjuk, a kormányzati oldal most azzal az indoklással szeretne nagyobb normatívát adni a közoktatás alacsonyabb fokozatainál és kevesebbet a középiskolák esetében, hogy az önkormányzatok is így tesznek. Egyházi szakértők azonban úgy vélik, nem lehet vitás, hogy egy középiskolai tanuló kerül többe a fenntartóknak, hiszen például egy gimnázium felszereltsége és bértömege a legdrágább.
Vészjósló újdonság az is, hogy a kormányzat terve szerint a közoktatási törvény előírná: 25 százalékos mértékben vállaljanak területi feladatellátási kötelezettséget a felekezeti óvodák és általános iskolák fenntartói. Nem az a gond, hogy legalább ilyen arányban kell majd helyi gyermekeket beiskolázniuk. Az ilyen egyházi intézményekben jelenleg is a helybéli gyermekek vannak többségben. Félő azonban, hogy az egyházi iskolák körzetesítése pár év múlva oda vezethet, hogy az állam az ezer sebből vérző települési önkormányzatokra „lőcsöli” az egyházi kiegészítő támogatás kötelezettségét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.