A chilei Atacama-sivatagból kiemelkedő Cerro Paranal csúcsán befejezéséhez közeledik a brit szakemberek által tervezett VISTA távcső szerelése. A tizenhárom ország asztronómusait képviselő kutatóközpont: az Európai Déli Obszervatórium (ESO) vállalkozásának az a célja, hogy összegyűjtsék a lehető legtöbb adatot, ami segít megfejteni a világegyetem keletkezésének titkait – írta a BBC.
Az ESO az elmúlt években már több hatalmas távcsövet telepített a csillagászati megfigyelések szempontjából ideális helyszínre, a Cerro Paranalra. A VISTA azonban többet tud elődeinél: a kamerával felszerelt teleszkóp a világ legnagyobb infravörös fényképezőgépe lesz. Minden eddiginél nagyobb sebességgel az égboltnak azokat a régióit kutatja át majd, amelyeket más módon – az alacsony hőmérséklet, a csillagközi por vagy a jelentékeny vöröseltolódás miatt – korábban nem lehetett megfigyelni.
A VISTA 2,9 tonna súlyú, rekordméretű kameráját a brit CCLRC Rutherford Appleton Laboratórium és a Durham Egyetem fejlesztette ki. A 67 millió pixeles szerkezetet, amely mínusz 200 Celsius-fok alatt és vákuumban is működik, már februárban útnak indították a szigetországból, hogy felszereljék a teleszkópra.
A távcső fő tükrét Oroszországban fényezik. A munkával a tervek szerint júliusban végeznek, majd Moszkvából egy AN típusú szállítórepülő viszi Chilébe. A fő tükör négyméteres lesz, s a telihold méretének háromszorosa is ráfér a segítségével készült felvételekre.
A VISTA felépítése összesen 36 millió angol fontot emészt fel. A kutatók azt remélik, hogy segítségével többet megtudhatnak majd az univerzum keletkezésének körülményeiről, elsősorban a Tejút kialakulásáról és a Magellán-felhő eddig rejtve maradt titkairól. Az óriás teleszkóp a remények szerint az év végén már megkezdheti kutatómunkáját.

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”