Holdhoz szoknak az asztronauták

Tizennyolc méterrel a tenger felszíne alatt gyakorolták az amerikai űrhajósok azoknak a feladatoknak a megoldását, amelyek a majdani holdexpedíciók résztvevőire várnak.

Hírösszefoglaló
2007. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kíváncsi cápák, teknősök és korall-lakó tengeri élőlények gyűrűjében működik az a világon egyedülálló tenger alatti laboratórium, amelyben a NASA asztronautái a holdutazásra készülnek – adta hírül az AFP.
A floridai Key Largótól néhány kilométerre két űrhajós, egy orvos, egy egyetemi tanár és két technikus tizenkét napot töltött a mélyben. A súlytalanságra emlékeztető körülmények között különféle munkálatokat végeztek, s gyakorolták azokat a tevékenységeket, amelyekben a tervezett állandó holdbázis lakóinak majd része lehet.
Mivel az ismeretlen Holdon sok baleset érheti az űrhajósokat, a tengeralattjáró belsejében két távvezérlésű robotkart szereltek fel, amelyek segítségével műtéti beavatkozást is szimuláltak a laboratórium lakói. Megfigyelték a vízben gyorsan elszaporodó vírusok viselkedését is, remélve, hogy közelebb jutnak a világűrben tenyésző kórokozók természetének megfejtéséhez. Az Aquarius nevű laboratórium falain kívül, a tengerfenéken tanulmányozták a holdséták technikájának fejlesztési lehetőségeit, mivel itt körülbelül annyi erőfeszítést igényel a mozgás és a járkálás, mint kísérő bolygónkon. Szkafanderre hasonlító búvárruhájukban az űrhajósok különféle építési és szerelési munkákkal is megpróbálkoztak.
Gyakorolták a kőzetminták begyűjtését is, a holdkőzeteket korallok pótolták. A csoport tagjai naponta néhány órát töltöttek el a laboratóriumon kívül, hogy ismerkedjenek a holdséta nehézségeivel, majd visszatértek lakóhelyükre.
A 81 tonna súlyú víz alatti bázishoz hat hálófülke, egy zuhanyozó és mosdó, mikrohullámú sütő és hűtő tartozik, és természetesen a tudományos munkához szükséges számítógépek is a kutatók rendelkezésére állnak. Az űrhajósok szerint azonban sokkal kisebb itt a mozgástér, mint a Nemzetközi Űrállomáson, tehát ebből a szempontból nehezebb a munka.
A Némó missziónak nevezett vállalkozás résztvevői a hét végén tértek vissza a szárazföldre, hogy tapasztalataikat átadják a Holdra és a későbbiekben a Marsra utazóknak. Mivel a csoport tagjai túl hoszszú időt töltöttek a mélyben, szervezetükben felszaporodott a nitrogén, s az életük veszélybe került volna, ha túl gyorsan emelkednek a felszínre. Az Aquariusban ezért fokozatosan csökkentették a nyomást, s a csapat csak tizenhét óra elteltével szállhatott partra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.