Külföldi befektetők birtokolják a magyar tőzsdén az értékpapí-rok háromnegyedét. Míg az európai kontinensen 33 százalékos az átlagos külföldi értékpapír-birtoklás aránya, nálunk ez a szám 78 százalékot tesz ki. Ezzel utolsók vagyunk az Európai Értéktőzsdék Szövetségének listáján, amelyet Olaszország vezet, ahol a külhoni befektetők részesedése mindössze 13 százalék.
A magyar tőzsdét működtető Budapesti Értéktőzsde Zrt.-ben (BÉT) a cég honlapjának legfrissebb adatai szerint az értékpapírok legnagyobb részével – 25 százalékkal – az UniCredit Bank rendelkezik (Magyarországon a HVB bankot olvasztotta magába), amely mögött főként olasz tőke áll. Az osztrák Österreichische Kontrollbank, valamint a bécsi tőzsdét üzemeltető Wiener Börse AG egyaránt 12,5-12,5 százalékot birtokol. A szintén osztrák tulajdonban lévő Erste-csoport (az Erste Befektetési Zrt. és az Erste Bank der Österreichischen Sparkassen) is több mint 12 százalékot tudhat magáénak, míg a legnagyobb hazai tulajdonos, a Magyar Nemzeti Bank csupán hétszázaléknyi részesedéssel bír. Érdekesség, hogy a legnagyobb magyar kereskedelmi bank, az OTP a Budapesti Értéktőzsde Zrt. papírjainak valamivel több mint 2 és fél százalékával rendelkezik. Emellett Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke húsz, míg a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége egy darab részvényt mondhat magánénak a társaságban.
Néhány hónappal ezelőtt kavart nagy port az a hír, hogy a bécsi tőzsde magába olvasztaná a Budapesti Értéktőzsdét. Az értesülést akkor mind a magyar, mind az osztrák fél cáfolta, szakértők szerint viszont valóban tapasztalható feszültség a két börze viszonyában.

Videón, ahogy Magyar Péter emberei elmenekültek az Origo kérdései elől a balhéba fulladó közgyűlésen