Agim Ceku koszovói kormányfő elvárásai szerint „Koszovó május végéig kikiálthatja függetlenségét”.
Miért akadályoznák meg a BT-határozat elfogadását olyan országok, amelyek semmit sem fektettek be Koszovóba? – tette fel a kérdést a miniszterelnök a The New York Timesnak adott interjújában. „Oroszország arra használja fel Koszovót, hogy fontosságát bizonyítsa” – tette hozzá Ceku, aki szerint Koszovó akkor is független lesz, ha Moszkva megkísérli megakadályozni a Biztonsági Tanácsban a vonatkozó határozat elfogadását.
Közben a Vajdaság.ma internetes portál arról számolt be, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió úgy értékeli, hogy az Ahtisaari-tervnek kell a BT-határozat alapjául szolgálnia. Washington és Brüsszel felszólították az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy késlekedés nélkül fogadja el a Koszovó jövőbeni státusáról szóló határozatot, és támogatták Martti Ahtisaari ENSZ-megbízott tervét, amely „felügyelet alatti függetlenséget” irányoz elő Koszovó számára. A washingtoni USA–EU-csúcsértekezleten elfogadott dokumentum szerint „sorsdöntő pillanathoz érkeztünk a Nyugat-Balkán viszonylatában”, és most a legfontosabb minél előbb megoldást találni Koszovó státusára, amely „nem lehet precedensértékű” – állapította meg George W. Bush amerikai elnök, Angela Merkel német kancellár, az EU soros elnöke és José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
Tiltakozás. Haris Silajdzic, a bosznia-hercegovinai elnökség bosnyák tagja erélyesen tiltakozott a szerbiai külügyminisztérium által benyújtott jegyzék miatt, amelyben a belgrádi vezetés azt követeli, hogy Bosznia-Hercegovina és Horvátország hagyjon fel a nemzetközi bíróság döntése elleni kampánnyal. Mint ismeretes, a hágai igazságszolgáltatás – bizonyítékok hiányában – felmentette Szerbiát a srebrenicai népirtás miatti felelősség alól. (MN)

Szijjártó Péter az Origónak: Az európai vezetők abban érdekeltek, hogy a háború minél tovább tartson