Nem akar lépni az ügyészség

A Fidesz-nagygyűlés résztvevői október 23-án maguk vállalták a kockázatot, hogy a jogellenes tüntetők közé keverednek, és emiatt a rendőrség erőszakot alkalmaz velük szemben. Így foglalt állást Morvai Krisztina büntetőjogász feljelentését elutasítva a Fővárosi Nyomozó Ügyészség. A Civil Jogász Fórum vezetője panasszal él, s ha szükséges, az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul.

2007. 05. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki mást gyülekezési jogának gyakorlásában erőszakkal vagy fenyegetéssel jogellenesen akadályoz, elköveti a gyülekezési szabadság megsértésének bűntettét. A büntető törvénykönyv ezen paragrafusára hivatkozva tett feljelentést az ügyészségen múlt év novemberében Morvai Krisztina büntetőjogász, az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatója. Megítélése szerint a rendőrségnek gondoskodnia kellett volna arról, hogy a Fidesz október 23-i ünnepi nagygyűléséről távozó emberek békésen és sértetlenül elhagyhassák az Astoria környékét. A tömeg ehelyett a rendőrség erőszakos fellépésével találta magát szembe. A Budapesti Rendőr-főkapitányság és más szervezetek rendőrei gumilövedéket, vízágyút vetettek be, kardlapoztak, bántalmazták a békés résztvevőket. A Fővárosi Nyomozó Ügyészség bűncselekmény hiányában szüntette meg a nyomozást az ügyben.
*
Az ügyészség május 4-én hozta meg határozatát, annak tartalmáról azonban Morvai Attila szóvivő kérésünkre nem adott tájékoztatást, mondván, a határozatot ugyan megküldték a feljelentőnek, ám az igazolás még nem érkezett vissza az irat átvételéről. Ezután kerestük meg tegnap Morvai Krisztina büntetőjogászt.
Közlése szerint a határozat indokainak lényege a következő: „múlt év október 23-án a rendőrség kötelességszerűen és jogszerűen járt el a tömegoszlatás során. E tevékenysége érinthette a Fidesz rendezvényéről távozókat, akik a szervezők felhívása ellenére vállalták annak kockázatát, hogy a jogellenes tüntetők közé kerülnek. A rendőri erőszakra tehát nem jogtalanul került sor, így a jogellenesség hiánya kizárja, hogy a rendőri parancsnokok vagy az egyes rendőrök elkövették volna a gyülekezési szabadság megsértésének bűntettét. Összegezve, tehát a gyülekezési szabadságot a rendőrség nem korlátozta jogellenesen, bűncselekmény nem történt.”
Morvai Krisztina kérdésünkre azt mondta: felháborítónak tartja az ügyészi határozatot, számára elképesztő és sértő az a feltételezés, hogy például ő mint édesanya szándékosan kockára tette volna saját maga és két gyermeke biztonságát, épségét. Kifejtette: ugyanez mondható el a nagygyűlés valamennyi résztvevőjéről. A Civil Jogász Bizottság társelnökeként hozzátette: számára az ügyészi határozatból nem derül ki, hogy a nyomozók voltaképpen milyen vizsgálódást, elemzést, bizonyítást végeztek a feljelentés óta eltelt fél év alatt. Az Október 23-a Bizottság ugyanakkor számos sértettet, résztvevőt hallgatott meg és dokumentumot gyűjtött össze. Így alakította ki és írta le álláspontját 240 oldalas jelentésében.
A büntetőjogász lapunknak elmondta, amennyiben nyolc napon belül benyújtandó panaszára nem kap megfelelő választ, akkor az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul. Úgy látja: az ügyészség nincs tisztában a gyülekezési szabadság tartalmával. A jogszabályok ugyanis nagyon erős kötelezettséget fogalmaznak meg az állam, a rendőrség számára. Jogállamban a hatóságnak garantálnia kell, hogy a békés ünneplők háborítatlanul elvonulhassanak rendezvényük helyszínéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.