Adóprésben az ország

Az új uniós tagállamok közül – Szlovénia kivételével – nálunk a legmagasabbak az adóterhek, a munkára rakódó terhekben pedig jóval az uniós átlag felett állunk – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatalának legfrissebb jelentéséből. Az Eurostat egyúttal cáfolja a kormányfő által közölt korábbi adatokat: az uniós számok ugyanis magasabb adóterhet regisztrálnak, mint amiről Gyurcsány Ferenc beszél.

2007. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon szorít a legjobban az adóprés az újonnan csatlakozott uniós tagországok közül: az adóelvonás mértékét tekintve az élmezőnyben vagyunk. A hazai munkabérekre rakódó 40,5 százalékos adó- és járulékteher az összes EU-tagország átlagát is jóval túlszárnyalja az unió statisztikai hivatalának legfrissebb elemzése szerint. Az Eurostat adatsora rávilágít, hogy – Szlovéniát nem számítva – hazánkban kell a legkeményebben adózni a 12 újonnan csatlakozott uniós tagállam közül: a bruttó hazai össztermék 38,5 százalékát vonja el az állam különböző adók formájában. Nem ez az első eset, hogy az Eurostat és a hazai hivatalos adatok között eltérés mutatkozik.
*
Gyurcsány Ferenc június 13-án a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott előadásában 2004-re 37,5, 2005-re pedig 37,2 százalékos elvonással kalkulált. Ugyanezek a számok az EU statisztikai hivatalának elemzésében több mint egy százalékponttal magasabbak. A jelentés szerint az összes tagország közül Romániában, Szlovákiában, Lettországban és Litvániában kell a legkevesebb adót fizetni, ami különösen szerencsétlen pozícióba juttatja hazánkat, hiszen két szomszédos regionális versenytársunk esetében az elvonás mértéke tíz százalékponttal kevesebb.
A legnagyobb adócsökkentés a szomszédos Szlovákiában és Észtországban következett be az utóbbi tíz esztendőben, míg az eredetileg alacsonynak számító adóprésen a legtöbbet Máltán és Cipruson húztak, bár az értékek még így is az uniós átlag alatt maradtak. A legtöbb adót ugyanakkor a tehetős államokban, Svédországban, Dániában, Belgiumban és Finnországban fizetik, az első két ország esetében több mint 50 százalékos aránnyal. Az Eurostat hangsúlyozza, hogy a legtöbb uniós országra vonatkozó, 2000-ben kezdődött általános adócsökkentési tendencia 2005-ben megtorpant.
Adónemenként három fő kategóriában közölt adatokat az Eurostat. A fogyasztás, a munkabérek és a tőke után fizetendő adók közül a legnagyobb részt a munkabérek teszik ki 36 százalékos átlagos uniós aránnyal, ezt követik a tőkét terhelő elvonások 27, illetve az áruforgalmi adók 22 százalékkal. Az új tagállamok közül a legmagasabb munkabér utáni adót és járulékot Csehországban és Magyarországon kell fizetni, a legkisebb teher a máltai és ciprusi munkavállalókat sújtja. A személyi jövedelemadó (szja) legfelső sávjában hazánkban a legmagasabb az adókulcs 36 százalékkal, a legalacsonyabb szint két szomszédos országban van: Szlovákiában mindössze 19 százalékot, Romániában pedig csak 16 százalékot vesz el az állam. A fogyasztási adók tekintetében a legkedvezőbb a helyzet Bulgáriában és Romániában, míg a tőke utáni elvonás a három balti országban a legkisebb mértékű.
– Célszerű összevetni a adóterhekről és a gazdasági növekedésről szóló adatsorokat – fogalmazott lapunknak Cséfalvay Zoltán közgazdászprofesszor. Hangsúlyozta: az új tagországok közül nálunk a leglassúbb a GDP növekedése, miközben a magas adókulcsok tekintetében az élmezőnyben vagyunk. Az egyetemi tanár úgy véli, mindez cáfolja azt a kormányzati feltevést, miszerint alacsonyabb adókulcsokkal nem lehetne elősegíteni a gazdaság fejlődését. Példaként a szakember a balti országokat és Szlovákiát hozta fel, ahol az alacsony állami elvonás mellett rekordmértékű GDP-növekedés regisztrálható.
– Megsínyli az ország a magas adókat, hátráltatja a gazdaság kifehérítését: sok forrást von el, magas a központi újraelosztás mértéke, ugyanakkor az állam rossz szolgáltatásokat nyújt, és kiszámíthatatlanul változik – mondta Cséfalvay.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.