Egyelőre nem tudni, miként akarja megvédeni a magyar kormányfő a Molt a kivásárlásra irányuló osztrák szándékoktól. A Népszabadság ugyan tegnapi számában megszellőztetett egy lehetőséget, miszerint a kabinet amerikai mintára kidolgozna egy olyan törvényt, amely a stratégiai magáncégek esetében vétójogot adna az államnak az esetleges nem kívánt tulajdonosok megjelenése ellen, ám Budai Bernadett kormányszóvivő a lap értesülését nem nevezte helytállónak, s az az út sem járható, hogy az állam kezdjen részvényvásárlásba. Gyurcsány Ferenc tegnap többször is beszélt ugyanakkor Alfred Gusenbauer osztrák kancellárral, s újfent elmondta neki, barátságtalan szándéknak tartja a Mol kivásárlására irányuló osztrák szándékot.
Amikor OMV–Mol párharcról beszélünk, tudnunk kell, hogy egy papíron az osztrák állam kisebbségi tulajdonában lévő, gyakorlatilag azonban szinte teljes egészében állami irányítás alatt álló cég áll szemben a teljesen privatizált magyar társasággal. A térség országaiban nem nagyon van példa arra, hogy az állam teljesen magára hagyta volna stratégiai olajtársaságát, s ezért azok nagyobb védelemmel bírnak egy esetleges felvásárlással szemben, mint a Mol.
Amikor Csehország úgy határozott, hogy privatizálja az állami energiacégek egy részét, állítólag pénzfeldobással döntötték el, hogy az olajtársaságot – az Unipetrolt – adják el, s a villamosipari társaságot – a Cezt – tartják meg. Információink szerint ez a döntés gyakorlatilag idehaza is így született, azzal a különbséggel, hogy amíg Csehország az Unipetrol eladásából befolyó pénzt a cseh állam egyenesen belepumpálta a Cezbe, s ezáltal mostanra egy olyan modern, hatékony, ám állami irányítású társasággal büszkélkedhet az ország, amelyik már a régióban is terjeszkedik, addig idehaza a Mol apránkénti eladásából származó pénz elfolyt a költségvetés lyukain, s persze a Magyar Villamos Művek sem erősödött meg.
Most a Gazprom ideje jön? Az OMV hét eleji Mol-részvény-vásárlásának célja egyértelmű: a 19 milliárd eurós forgalmat lebonyolító osztrák cég át akarja venni a 11,8 milliárd eurós forgalmú magyar partnervállalatot – írta tegnap megjelent, legfrissebb számában a News című osztrák hírmagazin. A távirati iroda által is átvett cikk szerint azonban a vadászból hamarosan vad lesz, mert ezzel az ügylettel az OMV még kívánatosabbá vált a Gazprom szemében, amely ugrásra készen áll, hogy részesedést szerezzen az osztrák cégben. A hírt az OMV vezetése cáfolta, miként azt is, hogy ellenséges felvásárlási kísérlet lenne a Mol-részvények vásárlása.
Elkezdődött az America250 emlékév
