A reformok megtorpanását, a fiskális megszorítások folytatódását és az ellenzék népszavazási kezdeményezésének sikerét valószínűsíti a Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató- és befektetőház tegnap publikált elemzése. A befolyásos pénzügyi intézet a kormányfő szerepének meggyengülését látja a kabinet legújabb átrendezésében is, mivel „Gyurcsány kénytelen volt kompromisszumot kötni a szocialista párton belüli régi vezetőséggel”.
A mélyebb strukturális reformok jövőre leállnak – véli a pénzügyi intézet –, amit többek között az ingatlanadó bevezetésének halogatása vagy a sokat ígért adóreform átmeneti feladása is jelez. Az elemzők szerint egyedül az egészségügy átalakításában lehet előrelépés, de a felsőoktatás és a nyugdíjrendszer átalakításának esélyei egyre csökkennek.
– A hosszú távú reformok lehetősége 2008-ban fokozatosan bezárul, mert ezután a 2010-es tavaszi választások már túl közel lesznek – fogalmaz a jelentés, amely leszögezi: az átalakítások lelassulásának egyik legfontosabb oka a kormány és a szocialisták népszerűségvesztése, így a reformok folytatásáról egyre inkább hiányzik az egyetértés a szocialista párton belül.
A reformok egy részét megtorpedózhatja a Fidesz szorgalmazta népszavazás, amelynek sikere esetén aligha lesz előre hozott választás, de miniszterelnök-csere felmerülhet – latolgat a GS.

Lánczi Tamás az átláthatósági törvényről: Akinek nincs takargatnivalója, nem kell félnie a retorziótól