Mokele-mbembe

k ö n y v e s h á z

Lőcsei Gabriella
2007. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A teste és a lába hasonló a vízilóéhoz, a nyaka hoszszú, mint a zsiráfé, az orrán hosszú, hátrafelé görbülő szarv van – a busman barlangrajzok alapján így írta le Hans Schomburgk, a híres vadász és zoológus azt az állatot, amelyet a bennszülöttek mokele-mbembének neveztek. Szemadám György festőművész és természetbúvár talált más információkat is e különös lényről: a kis-ázsiai Philosztargosz jellemzését a Krisztus utáni IV–V. századból, valamint az 1913-ban Kamerun feltáratlan területeire német expedíciót szervező Stein von Lausnitz mondatait. Lehet tanakodni, hogy vajon a természeti népek fantáziájának terméke a mokele-mbembe, vagy valóban élt óriáshüllő. A könyvhéten megjelent Hihetetlen lények könyve, a Méry Ratio reprezentatív kiadványa számos ilyen feladványt tartogat az olvasó számára. Sőt a szokatlan műfajú könyv szerzője is egyfolytában a fejét töri, nem tudja s tán nem is akarja eldönteni, hogy a természet világában „meghúzható-e a lehetséges és a lehetetlen közti határvonal”, és hogy „biztosan megállapítható-e a különbség a realitás és az irrealitás között”.
Szemadám György nem árul zsákbamacskát, új könyvének már az első oldalán közli, hogy írása nem nevezhető tudományos műnek, és hogy valószínűleg nyüzsögnek benne a pontatlan adatközlések, a tényként előadott fantáziaszülemények. Mentségéül azt hozza fel – ha egy hallatlanul izgalmas könyv mellé szükséges bármifajta igazolás –, hogy olyan lényekről kívánt szólni, amelyekről a tudomány keveset tud vagy mindenestül elfogadhatatlannak tartja őket. Népszerűsítésük (hitelesítésük?) érdekében Szemadám György gazdag és káprázatosan illusztrált szöveggyűjteményt állított össze. Olykor értelmezi is a világ ezernyi helyéről összeszedett „leleteit”, többnyire azonban személyes véleményének kinyilvánítása nélkül adja közre őket. A megfontoltan egymás mellé szerkesztett szemelvények, akár híres mesemondóktól, ókori mitológiákból, bizonytalan eredetű hajó- és vadásznaplókból kölcsönözte őket a szerző, akár a modern ismeretterjesztés köztiszteletben álló alakjaitól, így együtt, kommentárok nélkül is megállják a helyüket. Azt sugallják tudósnak és műkedvelőnek egyaránt, amit a Szemadám György által többször is idézett kriptozoológus, Bernard Heuvelmans summásan így szokott megfogalmazni: vegyük tudomásul, hogy semmit sem tudunk.
A Hihetetlen lények könyvéből persze kitűnik, hogy ez a semmi is rengeteg. A fejlődéstörténeti szempontból meghökkentő, nagy testű állatokról, óriásmadarakról, kipusztultnak hitt, aztán valahol mégis megelevenedő őslényekről vagy a mély tengerek lakóiról összeállított fejezetek legalábbis ezt tanúsítják. A tudomány kötelező érvénnyel hitetlenkedik, mi pedig, mindennapi félelmeinkkel farkasszemet néző közemberek szemlélődünk s fantáziálunk, és a természet mindeközben fejlődik, változik, pusztul és gazdagodik. Ezt az egymástól a legkevésbé sem független kettős folyamatot dokumentálja Szemadám György könyve, különös tekintettel a képzőművészetben és a világirodalomban megörökített apokrif lényekre, tengeri kígyókra, óriáspolipokra, tavi szörnyekre, kimérákra, kentaurokra, farkas- és majomemberekre… A világ más pontján igen-igen jól jövedelmező filmipart alapítottak ezekre s a hozzájuk hasonló, bizonytalan eredetű, titokzatos lényekre. Valamivel közelebb, Angliában tudós társaságot szerveztek a kutatóik számára. Nekünk, magyaroknak – az ugyancsak Szemadám György által írt Apokrif állattan és az Apokrif lények enciklopédiája mellett – immár van egy különösen gazdag és szinte naprakész „szöveggyűjteményünk” róluk. Ha ügyesen használjuk, azaz az előítéletektől mentes tudományos megismerés módszertanát és a teremtett világ tiszteletét sajátítjuk el e kiadvány segítségével, talán többet érünk vele, mint a Nemzetközi Kriptozoológiai Társaság a maga törzskönyvével, meg a hihetetlen élőlényekkel operáló rémfilmipar. Erkölcsi értelemben bizonyosan: a környezetünkben levő, korábban már kellően „hitelesített” élőlényeket is megpróbáljuk megismerni, s megtanuljuk becsülni.
(Szemadám György: Hihetetlen lények könyve. Méry Ratio Kiadó, Somorja, 2007. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.