Emlékeztetőt írt alá szombaton Rómában az olasz ENI és az orosz Gazprom Oroszországból Európába vezető gázvezeték építéséről és működtetéséről: a Déli Áramlat nevű vezeték a Fekete-tengeren keresztül szállítja majd Oroszországból Bulgáriába az energiahordozót.
A Déli Áramlat építése és üzemeltetése tervéről szóló memorandumot Paolo Scaroni, az olasz ENI energetikai konszern vezetője és Alekszandr Medvegyev, a Gazprom orosz gázipari óriás elnökhelyettese látta el kézjegyével az olasz fővárosban – adta hírül a távirati iroda. Az emlékeztető szerint elkészítik a gázvezeték műszaki és gazdasági megvalósíthatósági terveit, valamint meghatározzák az olasz és az orosz cég együttműködésének feltételeit a tervezésben, a finanszírozásban, az építésben, valamint a gázvezeték műszaki és kereskedelmi üzemeltetésében.
A tervek szerint több mint 900 kilométeres lesz a Fekete-tenger mélyén, illetve Bulgárián át húzódó vezeték, amely ezután kettéválik: az egyik ága Románián át Ausztriáig, a másik pedig délnyugat felé, Görögországon át az olasz Otranto térségéig vezet majd. Scaroni szerint a szükséges hozzájárulások megszerzését követően három éven belül megvalósítható lenne a beruházás, amelynek költségét fele-fele arányban osztanák meg az olasz és az orosz energetikai cég között.
Az emlékeztető aláírásával egyidejűleg közös nyilatkozatot tett közzé az orosz ipari és energiaügyi miniszter, valamint az olasz gazdaságfejlesztési miniszter. Viktor Hrisztyenko és Pierluigi Bersani ebben utalt az európai energiabiztonság ügyére, s kifejezte arra irányuló készségét, hogy a térség más államaival is konzultáljanak a projekttel összefüggő kérdésekről.
Kóka a Nabucco mellett. Ha a Nabucco gázvezeték valóban alternatíva lesz, Magyarország azt fogja választani, mert a Nabucco jelenti az igazi több lábon állást az energiaellátásban – közölte Kóka János gazdasági miniszter amerikai látogatása során. A kétnapos tárgyalásokra az amerikai fővárosba érkezett Kóka János találkozott Matthew Bryzával, a külügyminisztérium európai ügyekért felelős államtitkár-helyettesével, akivel a magyarországi energiapolitikáról és a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokról tárgyalt.
Magyarország elő szeretné segíteni, hogy valóban legyen két alternatíva, az egyik a Nabucco, s ha ez előáll, akkor Magyarország a Nabuccót fogja választani, hiszen az jelenti az igazi diverzifikációt, több lábon állást – mondta a miniszter a távirati irodának Bryzával történt megbeszélésének tartalmáról.
Kóka János hozzátette: kétségtelen, hogy az energiafüggőség tekintetében Washington szorgalmazza a teljes energiafüggőség csökkentését Oroszországtól, de ebben a kérdésben is egyetértenek, „ha van lehetőség Oroszországtól független forrásból táplálkozni, akkor mi is érdekeltek vagyunk a függőség csökkentésében”.

Lánczi Tamás az átláthatósági törvényről: Akinek nincs takargatnivalója, nem kell félnie a retorziótól