Megszaporodtak a közszereplők sajtóperei a rendszerváltás után. Politikusok, sztárok vonták felelősségre a sajtóorgánumokat, de egyre gyakoribbá vált az is, hogy újságírók fordultak igazukért a bírósághoz. Tattay Levente jogászprofesszor nemrég megjelent dokumentumválogatása történetében vizsgálja a magyarországi sajtópereket.
A könyv egyik izgalmas fejezete a közszereplők alkotmányos jogainak ütközését vizsgálja. Miközben az alkotmány deklarálja a sajtószabadságnak, a véleménynyilvánítás szabadságának avagy a közérdekű adatok megismerésének jogát, ugyanez az alkotmány kimondja a magántitokról és személyes adatok védelméről szóló, valamint a jó hírnévhez való jogot is. Ez az érdekütközés indított el számos sajtópert, amelynek kimenetele a mai napig többesélyes. Meg kell jegyeznünk, a törvények különböző értelmezése miatt többször marasztaltak el újságírót a bíróságok, mint politikust vagy a politika hatókörében tevékenykedő köztisztviselőt, netán független vállalkozót.
Külön fejezetet szentel a jogászprofesszor a politikusok sajtószerepléseinek. Idézi Kádár János beszédét, amelyet 1957-ben mondott el az MSZMP-kb egyik ülésén: „A Népszabadság pártunk lapja, rögtön a puskák után következik.” A sajtó hatalmáról Tattay Levente elítélendő példaként hozza fel azt az esetet, amikor az egyik kereskedelmi televíziós csatorna műsorában Frei Tamás riporter durván megtámadta Orbán Viktort. A sztárriporter egy moszkvai kisembert szerződtetett 2001-ben, hogy bérgyilkosnak adja ki magát a hüledező magyar tévénézők előtt. Frei arról faggatta az álbérgyilkost, vajon mennyiért tenné el láb alól Orbán Viktort, a Magyar Köztársaság miniszterelnökét. A közfelháborodás miatt a televíziós csatorna azonnal eltávolította Freit, és jelentős büntetést fizetett. Ugyanakkor pert indított az általa szigorúnak tartott döntés ellen. Végül is a jogerős ítélet mellőzte a műsor-szolgáltatási jogosultság felfüggesztését.
Tattay Levente megemlíti könyvében Papp Lajos szívsebészt, akit a SOTE-n keményen támadtak 1993-ban, a baloldali lapok több cikket is írtak róla, végül az országos hírű, jó nevű professzort elmozdították állásából. Papp Lajos megnyerte a személyiséghez fűződő jogai megsértése miatt indított pert. A szerző hangsúlyozza, hogy a sajtóban egyes politikus személyiségek sorozatos, konzekvens támadása politikai fegyver, amelyet pártok, politikai mozgalmak, kormányok a legfontosabbnak tartanak a politikai hatalom megszerzéséért, megtartásáért vívott harcban. Több ügyben precedensértékű ítéletek születtek, amelyek a jogalkalmazás szempontjából elvi jelentőséggel bírtak. A jogászprofesszor részletesen tárgyalja például Eörsi Mátyás büntetőügyét, Boross Péter személyiségi ügyeit, a Pallag–Pintér ügyet, Mécs Imre rágalmazási vagy Kósa Lajos kártérítési perét.
(Tattay Levente: A közszereplők személyiségi jogai. Dialóg Campus Kiadó, 2007. Ára: 3980 forint)
NoÁr annyira az ukránok mellé állt, hogy még Zelenszkij is belepirulna
