Olyan piaci alapú, profitorientált biztosítók által meghatározott egészségügyi modell jön létre, amely a világon sehol sem vált be – tudatta tegnapi sajtótájékoztatóján Navracsics Tibor. Paál Zoltán, a Generali-Providencia Biztosító Zrt. ügyvezető igazgatója ugyanis szerdán egy tárgyalás után közölte, szóbeli ígéretet kaptak a kormánytól arra vonatkozólag a biztosító társágok, hogy ha az egész piac veszteséges lenne a több-biztosítós rendszer bevezetése után, akkor az állam támogatást nyújtana nekik.
A Fidesz frakcióvezetője úgy látja, Gyurcsány Ferenc – korábbi álláspontjával szemben – „eladta az egészségügyet a SZDSZ-nek”. Navracsics szerint a biztosítási rendszer átalakításának egyetlen mozgatórugója az, hogy a kormány rátegye a kezét az egészségügyi kassza milliárdjaira. – Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az emberek befizetéseit tartalmazza, ezekből elvileg mindanynyiunk ellátását kéne fedezni; azonban ha komolyan vehető az említett a szóbeli megállapodás, akkor az egészségbiztosítási kaszsza a biztosító társaságok profitját fogja fedezni. Sőt, ha a társaságok veszteségesek lesznek, akkor – az ígéret alapján – a kormány közpénzből fog támogatást nyújtani a biztosítóknak, vagyis a közpénzeket magánpénzekké alakítják át. Ez maga után fogja vonni a vizitdíj és a kórházi napidíj további emelését, annak minden társadalmi következményével együtt – szögezte le Navracsics. Példaként Hollandiát hozta fel, ahol 2005-ben az állam tizenötmilliárd eurót pumpált konszolidáció címén a biztosítótársaságokba, hogy a biztosítási piac felborult egyensúlyhelyzetét visszaállítsák.
Az egészségügyi tárca közleménye szerint a kormány semmilyen garanciát nem ígért a biztosítók nyereségességére. Minden, a nyilvánosságban ezzel kapcsolatos állítás téves – áll az közleményben.
Navracsics Tibor Horn Gábor kijelentését is kommentálta. Az SZDSZ-es koalíciós egyeztetésért felelős szabad demokrata államtitkár a Világgazdaság egyik szerdai cikke szerint úgy nyilatkozott, hogy „a tulajdoni hányad később valószínűleg a magánszféra javára változik”.
A Fidesz frakcióvezetője szerint ez azt jelenti, hogy a későbbiekben többségi magántulajdonba kerülhetnek a biztosítók, ez pedig – a várhatóan jelentősen megemelkedő egészségügyi ellátási díjak miatt – még az alapellátást is nehezen elérhetővé fogja tenni a szociálisan egyre rosszabb helyzetben lévő emberek számára.
Milliárdos büntetést kapott a Shein
