Egy órára sötétbe borult Nagy-Britannia fővárosa, London központi tere, a Piccadilly Circus és környéke. Nem égtek a lámpák többek közt a brit királyi család rezidenciáján, a Buckingham-palotában és a parlament épületében sem. Nem áramszünet miatt aludtak ki a villanyok a Cityben: az elektromos berendezéseket az egyik londoni rádió kezdeményezésére kapcsolták le, hogy ezzel hívják fel a figyelmet a környezetvédelemre. A Lights Out London (Lámpákat leoltani, London) kampányt a brit kormány is támogatta. Szervezői szándéka az volt, hogy a sötétséggel felhívják a figyelmet az energiatakarékosságra, amellyel mindenki hozzájárulhat a globális klímaváltozás visszafogásáért tett erőfeszítésekhez. Az akció nem a britek ötlete volt: hasonló elsötétítéseket tartottak már többek közt Sydneyben, Párizsban és Rómában is – írta a BBC.
Előzetes számítások szerint ha minden londoni háztartásban lekapcsolták volna a villanyt este kilenc és tíz óra között, akkor hatvan perc alatt 380 tonna szén-dioxid kibocsátását lehetett volna megspórolni. Ennyi káros gázzal kétezer emeletes buszt lehetne megtölteni vagy kétszer a Royal Albert Hallt – érzékeltették a mennyiséget a szervezők. Londonban a második világháború óta először tartottak elsötétítést: a Piccadilly tér fényreklámjait legutóbb 1939-ben a közelgő német bombázók miatt oltották le, és csak a háború után kapcsolták vissza – emlékeztetett az MTI.
Az energiafelhasználás éghajlati hatásairól megoszlanak a vélemények. Éppen egy héttel a csütörtök esti villanyoltás előtt a londoni Financial Timesban közölt cikkében nevezte például „hisztériának” Václav Klaus cseh elnök az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés „ideológiáját”, amelynek szószólói szerinte a kommunizmusnál is nagyobb fenyegetést jelentenek a demokráciára és a szabadságra.

„Nincs miért megsértődni” – kolléganője adta meg a kegyelemdöfést Aranyosi Péternek