Sötétbe borult a Piccadilly

Elsötétítették London központi terét, a Piccadilly Circust és környékét csütörtök este: kialudtak a lámpák többek között a Buckingham-palotában és a parlament épületében is. A sötétség oka nem áramszünet volt: egy rádió kezdeményezésére ezzel akarták felhívni a figyelmet az energiatakarékosságra, illetve annak a globális felmelegedésre gyakorolt jótékony hatására.

MN-összeállítás
2007. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy órára sötétbe borult Nagy-Britannia fővárosa, London központi tere, a Piccadilly Circus és környéke. Nem égtek a lámpák többek közt a brit királyi család rezidenciáján, a Buckingham-palotában és a parlament épületében sem. Nem áramszünet miatt aludtak ki a villanyok a Cityben: az elektromos berendezéseket az egyik londoni rádió kezdeményezésére kapcsolták le, hogy ezzel hívják fel a figyelmet a környezetvédelemre. A Lights Out London (Lámpákat leoltani, London) kampányt a brit kormány is támogatta. Szervezői szándéka az volt, hogy a sötétséggel felhívják a figyelmet az energiatakarékosságra, amellyel mindenki hozzájárulhat a globális klímaváltozás visszafogásáért tett erőfeszítésekhez. Az akció nem a britek ötlete volt: hasonló elsötétítéseket tartottak már többek közt Sydneyben, Párizsban és Rómában is – írta a BBC.
Előzetes számítások szerint ha minden londoni háztartásban lekapcsolták volna a villanyt este kilenc és tíz óra között, akkor hatvan perc alatt 380 tonna szén-dioxid kibocsátását lehetett volna megspórolni. Ennyi káros gázzal kétezer emeletes buszt lehetne megtölteni vagy kétszer a Royal Albert Hallt – érzékeltették a mennyiséget a szervezők. Londonban a második világháború óta először tartottak elsötétítést: a Piccadilly tér fényreklámjait legutóbb 1939-ben a közelgő német bombázók miatt oltották le, és csak a háború után kapcsolták vissza – emlékeztetett az MTI.
Az energiafelhasználás éghajlati hatásairól megoszlanak a vélemények. Éppen egy héttel a csütörtök esti villanyoltás előtt a londoni Financial Timesban közölt cikkében nevezte például „hisztériának” Václav Klaus cseh elnök az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés „ideológiáját”, amelynek szószólói szerinte a kommunizmusnál is nagyobb fenyegetést jelentenek a demokráciára és a szabadságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.