Sztrájkra kész a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, ha a hét végi koalíciós egyeztetés során az SZDSZ érvényesíti a felsőoktatás privatizációjára tett javaslatát. Az eddig kiszivárgott hírek szerint augusztusig kidolgozzák a parlamentnek ősszel benyújtandó törvénytervezeteket, amelyek révén a kisebbik koalíciós párt szándékai szerint az egyetemek és főiskolák – önkéntes alapon – önálló gazdasági társasággá alakulhatnának, az ott dolgozók elveszítenék közalkalmazotti státusukat, így az egyetemek vezetői jóval szabadabban mozognának alkalmazásuk, bérezésük terén.
– Mi ez, banánköztársaság, ahol háromhavonként alaptörvényeket módosítanak? – fakadt ki a hír hallatán Kispap László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke, emlékeztetve: az Országgyűlés pár napja fogadta el a felsőoktatási törvény módosítását, amiben szó sem volt a privatizációról. Úgy vélte: ha a terv megvalósul, csak a gazdagok kiváltsága lesz a felsőoktatás, a 105 ezer forintos fejlesztési részhozzájárulás akár tízszerese is lehet a tandíj. Az érdekvédő aljasnak nevezte, hogy a koalíciós pártok nyárra teszik több alaptörvény radikális változtatását, és kijelentette: minden eszközzel, így sztrájkkal is készek a tervek megakadályozására.
Lapunk elsőként számolt be Magyar Bálint volt SZDSZ-es szakminiszter tervéről, amely lehetővé tenné, hogy az egyetemek saját elhatározásból állami tulajdonú nonprofit szervezetté vagy közhasznú társasággá alakuljanak, illetve, hogy magántőkét is bevonhassanak az oktatásba. Mindehhez a felsőoktatási intézményeket kivenné a költségvetési szervekre vonatkozó szabályok alól, előbb az államháztartási, majd a felsőoktatási törvény módosításával.
MSZP-s támogatás. Várhatóan támogatni fogja az MSZP választmánya szombaton a másnap aláírandó koalíciós megállapodástervezetet, ugyanakkor az MTI-nek név nélkül nyilatkozó választmányi tagok szerint nem kizárt, hogy a testület ülésén kritizálni is fogják Gyurcsány Ferencet és a kormányt. A választmány a kormány és az országgyűlési frakció egyéves tevékenységét értékeli, emellett szó lesz a következő időszak feladatairól. – Elégedetlenség létezik a pártban, de nem szervezett formában. Azonkívül erős az SZDSZ-ellenes hangulat – mondta egy országosan ismert politikus. Egy másik választmányi tag a miniszterelnök személyét illetően egyenesen így tette fel a kérdést: „Mit képvisel Gyurcsány: az SZDSZ-t az MSZP-ben, vagy az MSZP-t a kormányban?” Hozzátette azonban: a tagság tisztában van azzal, hogy a kormányfő-pártelnöknek jelenleg nincs kihívója.
Milliárdos büntetést kapott a Shein
